MPA Tourney 2019: Basketball

post info & talk all things boys basketball....

MPA Tourney 2019: Basketball

Postby MattyB » Sat Feb 09, 2019 9:27 am

MAINE INVITATIONAL BASKETBALL TOURNAMENT 2019
Classes A North, and South C and D
Augusta Civic Center

Radio (Augusta Games): http://station.voscast.com/505094078e7c1/
Radio (Oxford Hills vs Scarborough GBB): http://woxo.com/
Video: Maine Public Broadcasting Coverage – State Championship Games https://www.mainepublic.org/programs/ch ... ip-weekend

Augusta Civic Center
BOYS
Class A North
QUARTERFINALS
Saturday, Feb. 16
G1: #4-Lawrence 53, #5-Erskine Academy 38 
Lawrence boys basketball ousts Erskines to reach A North semifinals for 1st time since 2013: https://t.co/4VOqf9bvbv
G2: #6-Brewer 71, #3-Mt. Blue 60 
Brewer boys upset Mt. Blue in A North quarterfinals: https://bangordailynews.com/2019/02/16/ ... terfinals/
G3: #7-Skowhegan 68, #2-Hampden Academy 63 
Highlight: Skowhegan upends Hampden: https://t.co/wB1yAL8Pbi
Skowhegan boys stun Hampden Academy in A North quarterfinals: https://bangordailynews.com/2019/02/16/ ... terfinals/
G4: #1-Cony 73, #8-Medomak Valley 71
Cony stuns Medomak Valley in final minute in Class A North quarterfinals: https://t.co/dk0xD90juV

SEMIFINALS
Wednesday, Feb. 20
G5: #7-Skowhegan 58, #6-Brewer 46  
G6: #4-Lawrence 63, #1-Cony 56

FINAL
Friday, Feb. 22
G7: #4-Lawrence 47, #7-Skowhegan 40
Sidelines: @athleticslhs3 followed Kobe Nadeau to the regional title: https://t.co/Au4pimUtMT
Lawrence boys push past rival @Skowsports in the Class A North championship game Friday night: https://t.co/UUBQRZNOAn

Class C South
PRELIMINARY ROUND
Wednesday, Feb. 13
#9-Dirigo 59, #8-North Yarmouth Academy 47  
#7-Old Orchard Beach 50, #10-Madison 29  
#6-Monmouth Academy 68, #11-Mt. Abram 52
#5-Traip Academy 61, #12-Buckfield 26

QUARTERFINALS
Monday, Feb. 18
G4-Traip Academy 70, #4-Boothbay 60  
Traip boys get their long-awaited breakthrough moment at the Augusta Civic Center. Here's the recap by @MikeZhe603 of a wild win over Boothbay to advance in the Class C South tourney: https://t.co/ie6isYJHRS
G3-Hall-Dale 83, #6-Monmouth Academy 57 
Hall-Dale’s Ashtyn Abbott throws down one of his two dunks in the game as the #3 Bulldogs defeat #6 Monmouth in the C South quarterfinals: https://twitter.com/MBRRadio/status/1097618233430106115
G2-Waynflete 67, #7-Old Orchard Beach 32 
It was all Waynflete in Monday's quarterfinal vs. OOB: https://t.co/oy0qIZlAjy
G1-Winthrop 67, #9-Dirigo 51
Top-seeded Winthrop handles Dirigo: https://t.co/BY8yeLRkmq

SEMIFINALS
Thursday, Feb. 21
G5: #3-Hall-Dale 65, #2-Waynflete 58
Hall-Dale ousts Waynflete in Class C South semifinals: https://t.co/t6zH9MUf8a
G6:#1-Winthrop 68, #5-Traip Academy 25
Winthrop routs Traip in C South semifinals: https://t.co/nZsjh0lVWY

FINAL
Saturday, Feb. 23
G7: #1-Winthrop 61, #3-Hall-Dale 41.

Class D South
QUARTERFINALS
Saturday, Feb. 16
G1: #5-Greenville (8-10) at #4-Rangeley (12-6), 11:30 a.m.
Defending champs Greenville boys upset Rangeley in D South quarterfinals: https://bangordailynews.com/2019/02/16/ ... terfinals/
G4: #8-Seacoast Christian (3-15) at #1-Forest Hills (18-0), 1 p.m.
Forest Hills boys dominate Seacoast Christian to advance to D South semis: https://bangordailynews.com/2019/02/16/ ... uth-semis/

Monday, Feb. 18
G2: #3-Valley 58, #6-Vinalhaven 43
Valley boys basketball faced a few different obstacles Monday in a D South quarterfinal victory over Vinalhaven: https://t.co/b23NDeV6nA
G3: #2-Temple Academy 63, #7-Pine Tree Academy 44 
Determined Temple boys on a mission this season, and the Bereans took a step forward Monday: https://t.co/GPSs1SuPcS

SEMIFINALS
Wednesday, Feb. 20
G5: #2-Temple Academy 57, #3-Valley 52 
G6: #1-Forest Hills 72, #5-Greenville 37

FINAL
Saturday, Feb. 23
G7: #1-Forest Hills 69, #2-Temple Academy 47

Augusta Civic Center
GIRLS
Class A North
QUARTERFINALS
Friday, Feb. 15
G1: Messalonskee 39, Gardiner 33
Highlights: No. 5 Messalonksee fights off dry spells from the field to upend No. 4 Gardiner 39-33 - https://t.co/HTZStP0E6O
G2: Lawrence 57, Medomak Valley 33
Highlights: No. 3 Lawrence moves into the Class A North girls semifinals with win over No. 6 Medomak Valley - https://t.co/G5IUA2gPI7
G3: Hampden Academy 44, Erskine Academy 26
Highlights: No. 2 Hampden sets up rematch with Lawrence with win over No. 7 Erskine 57-33 -https://t.co/OfkvjKCQLJ
G4: Skowhegan 46, Camden Hills 30
Highlights: No. 1 Skowhegan girls basketball outlasts No. 8 Camden Hills 46-30/Cooke gets 1k: https://t.co/1nhr6zJIvN
Story: https://t.co/aOtV7Ce9Mp

SEMIFINALS
Tuesday, Feb. 19
G5: #2-Hampden Academy 50, #3-Lawrence 36
@HABroncosAD roll past Lawrence in Class A North girls semifinal game: https://t.co/0QFpQAAzMT
G6: #1-Skowhegan 58, #5-Messalonskee 37
: @Skowsports rolls into Class A North final: https://t.co/gfmhhMutHM

FINAL
Friday, Feb. 22
G7: #2-Hampden Academy 32, #1-Skowhegan 28
Hampden upsets Skowhegan in A North final: https://www.centralmaine.com/2019/02/22 ... rth-final/

Class C South
PRELIMINARY ROUND
Tuesday, Feb. 12
P1: St. Dominic 64, Buckfield 28
P3: Monmouth Academy 41, Carrabec 30
P4: Traip Academy 39, Hall-Dale 35
P5: Madison 39, Hebron Academy 16
Wednesday 2/12/2019
P2: #7-Old Orchard Beach 38, #10-Richmond 32

QUARTERFINALS
Tuesday, Feb. 19
G1: #13-Madison 50, #12-Traip Academy 35
Madison wins again in C South tournament: https://t.co/jMDjMNSs2L
G2: #3-North Yarmouth Academy 52, #6-Monmouth Academy 35
NYA ousts defending Class C champion Monmouth: https://t.co/QX2EBKm4dg
G3: #2-Winthrop 50, #7-Old Orchard Beach 41
Strong fourth quarter for the Ramblers. Girls basketball: Winthrop recovers in time, tops Old Orchard Beach: https://t.co/WBUFrPNZwg
G4: #1-Boothbay 32, #8-St. Dominic 26
Girls’ basketball: Boothbay sidesteps pesky St. Dom’s: https://t.co/WkH3IgFi4M

SEMIFINALS
Thursday, Feb. 21
G5: #3-North Yarmouth Academy 55, #2-Winthrop 34
NYA cruises into Class C South title game: https://www.pressherald.com/2019/02/21/ ... itle-game/
G6: #1-Boothbay 55, #13-Madison 23
Boothnay jumps out to a 20-1 lead, cruises into regional final: https://www.pressherald.com/2019/02/21/ ... s-madison/

FINAL
Saturday, Feb. 23
G7: #1-Boothbay 49, #3-North Yarmouth Academy 31 

Class D South
QUARTERFINALS
Class D South
QUARTERFINALS
Saturday, Feb. 16
#4-Valley 52, #5-Forest Hills 29 
Valley girls rout Forest Hills in D South quarterfinals: https://bangordailynews.com/2019/02/16/ ... terfinals/
#1-Rangeley 56, #8-Seacoast Christian 23  
Rangeley girls beat Seacoast Christian, advance to D South semis: https://bangordailynews.com/2019/02/16/ ... uth-semis/

Monday, Feb. 18
G2: #3-Greenville 37, #6-Pine Tree Academy 16  
https://twitter.com/MBRRadio/status/1097527074137485312
G3: #2-Temple Academy 54, #7-Vinalhaven 40 
https://twitter.com/MBRRadio/status/1097556256779317249

SEMIFINALS
Wednesday, Feb. 20
G5: #3-Greenville 50, #2-Temple Academy 29
Greenville sinks Temple to reach D South final: https://www.centralmaine.com/2019/02/20 ... uth-final/
G6: #1-Rangeley 50, #4-Valley 29
Top seed Rangeley stifles No. 4 Valley: https://www.centralmaine.com/2019/02/20 ... -4-valley/

FINAL
Saturday, Feb. 23
G7: #3-Greenville 41, #1-Rangeley 20
Twitter.com/MattyBRadio
MaineSports.Net
User avatar
MattyB
 
Posts: 5492
Joined: Wed Nov 26, 2008 5:54 pm
Location: As far away from you as possible

MPA Tourney 2019: Portland

Postby MattyB » Sun Feb 10, 2019 4:58 am

GIRLS
Class AA South
QUARTERFINALS
Thursday, Feb. 14
G1: #5-Bonny Eagle 56, #4-Noble 35
G2: #3-Gorham 56, #6-Sanford 37
G3: #2-Scarborough 41, #7-Massabesic 29
G4: #1-South Portland 66, #8-Thornton Academy 33 

SEMIFINALS
at Cross Insurance Arena
Tuesday, Feb. 19
#2-Scarborough 39, #3-Gorham 32 
Scarborough ends Gorham's reign, returns to regional final: https://t.co/87sXaI6FP2
#1-South Portland 58, #5-Bonny Eagle 35 
South Portland girls handle Bonny Eagle in semifinals: https://t.co/7QEK4jrO0C

FINAL
at Cross Insurance Arena
Friday, Feb. 22
G7: #2-Scarborough 35, #1-South Portland 25
Scarborough vs South Portland highlights: https://t.co/mCcfNUYyo0

Class AA North
QUARTERFINALS
Tuesday, Feb. 12th
G4: Oxford Hills 77, Lewiston 26 Replay: https://www.facebook.com/MBRMaine/video ... 7134204050

Thursday, Feb. 14
G1: #4-Portland 48, #5-Edward Little 43
G2: #3-Bangor 50, #6-Cheverus 38
G3: #7-Deering 41, #2-Windham 26

SEMIFINALS
at Cross Insurance Arena
Wednesday, Feb. 20
G5: #7-Deering 34, #3-Bangor 17 
Deering's Cinderella run continues as the 7th seed advances to play #1 Oxford Hills: https://t.co/FrbUm3vyWY
G6: #1-Oxford Hills 47, #4-Portland 36
The Oxford Hills girls basketball team battled past a tough Portland Bulldogs team to advance to the AA North regional final! Listen to the radio calls in this @spectrumhcp spotlight ! #mesports #MPATourney19: https://www.instagram.com/p/BuH7LEBn3MX/

FINAL
at Cross Insurance Arena
Friday, Feb. 22
G7: #1-Oxford Hills 51, #7-Deering 29
Midnight struck for Cinderella Deering Friday afternoon. Forecaster game story: https://t.co/Vvindi8ZnV

Class A South
PRELIMINARY ROUND
Thursday, Feb 14
P1: #8-Fryeburg Academy 57, #9-Leavitt 21

QUARTERFINALS
at Portland Expo
Monday, Feb. 18
G4-Kennebunk 51, #5-Lincoln Academy 33
Kennebunk takes early lead and runs past Lincoln Academy: https://t.co/hMi5l40s31  
G3-Marshwood 59, #6-York 37  
Girls A South Quarterfinals Marshwood over York: https://t.co/zJ0Q34KFS4
G2-Brunswick 56, #7-Mt. Ararat 30
Girls A South Quarterfinals Brunswick over Mt. Ararat: https://t.co/APFNr8yC9Y  
G1-Greely 66, #8-Fryeburg Academy 28
Greely girls make it 35 in a row: https://t.co/qP2rtQDaaE

SEMIFINALS
at Cross Insurance Arena
Wednesday, Feb. 20
G5: #2-Brunswick 51, #3-Marshwood 46
Class A South Girls Hoops Semifinal: Dragons go big in 51-46 win: https://t.co/fZRLcvU9xc
G6: #1-Greely 67, #4-Kennebunk 52
Andrew Storey and the Greely Rangers are heading to their 3rd-straight Class A South regional final. We caught up with Storey after his 23 point performance in a 69-62 win over Kennebunk: viewtopic.php?f=3&t=80132#p593100

FINAL
at Cross Insurance Arena, Portland
Saturday, Feb. 23
G7: #1-Greely 54, #2-Brunswick 33

Class B South
PRELIMINARY ROUND
Wednesday, Feb. 13
P1: #9-Maranacook 34, #8-Spruce Mountain 21

QUARTERFINALS
at Portland Expo
Tuesday, Feb. 19
G1: #5-Wells 52, #4-Yarmouth 38 
Wells turns the table on Yarmouth in Class B South: https://t.co/DLebTySQQ2
G2: #3-Freeport 49, #6-Mountain Valley 37 
Courtney Carrier had 12 points and 12 rebounds for Mountain Valley Girls’ basketball: Freeport calms nerves, soars past Mountain Valley: https://t.co/GXo2ldkc8Y
G3: #7-Cape Elizabeth 34, #2-Oak Hill 26  
Cape Elizabeth corrals Oak Hill in B South quarterfinal: https://t.co/Bb2IWklYQJ
G4: #1-Gray-New Gloucester 61, #9-Maranacook 27 
Gray-NG marches past Maranacook in B South quarterfinal: https://t.co/zZkqmwcBo2

SEMIFINALS
at Cross Insurance Arena
Thursday, Feb. 21
G5: #1-Gray-New Gloucester 48, #5-Wells 34
No. 1 Gray-New Gloucester advances to Class B South final: https://www.pressherald.com/2019/02/21/ ... uth-final/
G6: #3-Freeport 49, #7-Cape Elizabeth 42 
Falcons use a big 4th quarter to fuel an eventual OT win over the Capers: https://www.facebook.com/MBRMaine/video ... 462046467/

FINAL
at Cross Insurance Arena, Portland
Saturday, Feb. 23
G7: #1-Gray-New Gloucester 42, #3-Freeport 31  

BOYS
Class AA South
QUARTERFINALS
Tuesday, Feb. 12
G2: #3-South Portland 65, #6-Sanford 39 
G4: #1-Thornton Academy 66, #8-Noble 29
Wednesday, Feb. 13
G1:#5-Scarborough 59, #4-Gorham 54
Thursday, Feb 14th
G3: #2-Bonny Eagle 49, #7-Massabesic 34

SEMIFINALS
at Cross Insurance Arena
Tuesday, Feb. 19
G5: #2-Bonny Eagle 55, #3-South Portland 50
Bonny Eagle surges to win over South Portland: https://t.co/OWdRNCNf0U
G6: #1-Thornton Academy 67, #5-Scarborough 40

FINAL
at Cross Insurance Arena
Friday, Feb. 22
G7: #2-Bonny Eagle 48, #1-Thornton Academy 44
Boys AA South Final Bonny Eagle vs Thornton Academy: https://t.co/P0gkMNBc08

Class AA North
QUARTERFINALS
Tuesday, Feb. 12
G4: Bangor 68, Lewiston 36
Wednesday, Feb. 13
G2: #3-Oxford Hills 71, #6-Cheverus 58
G3: #2-Edward Little 45, #7-Windham 34
Friday, Feb. 15
G1: Portland 51, Deering 50
Replay of Buzzer Beater: https://twitter.com/TrophyMode/status/1 ... 1075393538
Story: Portland's buzzer beater stuns Deering in quarterfinals - https://t.co/CUU4tH0SlV

SEMIFINALS
at Cross Insurance Arena
Tuesday, Feb. 19
G5: #2-Edward Little 55, #3-Oxford Hills 41
Red Eddies knock out Vikings for second straight year: https://t.co/CmFnN2B1z0
G6: #1-Bangor 61, #5-Portland 41
Portland's magic runs out in semifinal loss to Bangor: https://t.co/WoevV7iop6

FINAL
at Cross Insurance Arena, Portland
Friday, Feb. 22
G7: #1-Bangor 56, #2-Edward Little 52
Matt Fleming was The Man for Bangor in Friday's AA North final victory: https://t.co/BfAIBc96aB
Bangor dethroned Edward Little in Class AA North boys basketball: https://t.co/AzVixnh5JH


Class A South
PRELIMINARY ROUND
Tuesday, Feb. 12
#8-Mt. Ararat 83, #9-Morse 43

QUARTERFINALS
at Portland Expo
Friday, Feb. 15
G1: Kennebunk 72, Leavitt 55
Highlights: Boys A South Quarterfinals Kennebunk vs Leavitt = https://t.co/Y7LSofRB1e
G4: Greely 70, Mt. Ararat 46
Highlights: Boys A South Quarterfinals Mt. Ararat vs Greely - https://t.co/AsvwORnT08

Saturday, Feb 16
G2: #3-Falmouth 45, #6-Brunswick 31 
Falmouth pulls away to beat Brunswick: https://t.co/CktDJGawHg
G3: #2-York 53, #7-Fryeburg Academy 35
York opens game with 19-0 run, sends Fryeburg packing in Class A South quarterfinal: https://bangordailynews.com/2019/02/16/ ... rterfinal/

SEMIFINALS
at Cross Insurance Arena
Wednesday, Feb. 20
G5: #3-Falmouth 48, #2-York 37 
G6: Greely 69, Kennebunk 62
Andrew Storey and the @GreelyRangers are heading to their 3rd-straight Class A South regional final: https://twitter.com/MBRRadio/status/1098415697775026176

FINAL
at Cross Insurance Arena, Portland
Saturday, Feb. 23
G7: #1-Greely 64, #3-Falmouth 48

Class B South
PRELIMINARY ROUND
Thursday, Feb. 14
P1: ##8-Wells 60, #9-Lisbon 44 

QUARTERFINALS
at Portland Expo
Saturday, Feb. 16
G1: #4-Gray-New Gloucester 45, #5-Spruce Mountain 34
Gray-NG turned to its defense to get past Spruce Mountain in B South boys quarterfinal: https://t.co/oJ5WFdRulH
G2: #3-Cape Elizabeth 56, #6-Freeport 49
Cape ousts Freeport in Class B South: https://www.pressherald.com/2019/02/16/ ... s-b-south/
G3: #2-Maranacook 55, #7-Yarmouth 41
Maranacook holds off Yarmouth in Class B South: https://www.pressherald.com/2019/02/16/ ... s-b-south/
G4: #8-Wells 62, #1-Mountain Valley 52
The #1 @MVHSFALCONPRIDE got knocked off by defending regional champ @wellshsAD in B South boys #Tourney19 action: https://t.co/PKhaGeTggQ

SEMIFINALS
at Cross Insurance Arena
Thursday, Feb. 21
G5: ##3-Cape Elizabeth 64, #2-Maranacook 61
Cape Elizabeth was able to hold off a 2nd half comeback from Maranacook to move on: https://www.facebook.com/MBRMaine/video ... 753966019/
G6: #8-Wells 49, #4-Gray-New Gloucester 37 
Wells, a No. 8 seed, advances to Class B South final: https://www.pressherald.com/2019/02/21/ ... nal-final/

FINAL
at Cross Insurance Arena, Portland
Saturday, Feb. 23
G7: #3-Cape Elizabeth 39, #8-Wells 38
Twitter.com/MattyBRadio
MaineSports.Net
User avatar
MattyB
 
Posts: 5492
Joined: Wed Nov 26, 2008 5:54 pm
Location: As far away from you as possible

Re: MPA Tourney 2019: Augusta

Postby dukefan » Sun Feb 10, 2019 1:18 pm

What about the Bangor tourney?
dukefan
 
Posts: 1292
Joined: Sun Jan 31, 2010 12:19 pm

Re: MPA Tourney 2019: Augusta

Postby givengo » Sun Feb 10, 2019 2:40 pm

Maybe the MPA second looked the Augusta tournament set up, and will revise the Bangor tournament to be set up the same way , but bumping the D Finals to Friday, 1pm/3pm ? and C Finals Sat evening 6 and 8pm? Would be nice to see this happen....spreading out the entire B,C,and D with at least one day to prepare for next opponent. Class C has always gotten the bad end of the deal with Semi's on Friday and Finals on Saturday...with NO TIME for the Semi Final winners on FRIDAY TO PREPARE FOR THEIR FINAL OPPONENTS ON SATURDAY. The MPA really needs to take a look at this for the future! Just an opinion......and I hope this can get to the MPA tournament committee for BANGOR.....
givengo
 
Posts: 180
Joined: Thu Jan 08, 2009 10:18 pm

MPA Tourney 2019: Bangor

Postby MattyB » Sun Feb 10, 2019 7:16 pm

GIRLS
Class B North
PRELIMINARY ROUND
Tuesday, Feb. 12
P1: #9-MCI 50 at #8-Oceanside 48
P2: #10-Orono 30 at #7-Presque Isle 43
P3: #11-John Bapst 34 at #6-Ellsworth 27

QUARTERFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Friday, Feb. 15
G2: Waterville 44, John Bapst 35
No. 3 Waterville survives to beat No. 11 John Bapst 44-35: https://t.co/3vhFGS359w
Saturday, Feb. 16
G1: #5-Winslow 36, #4-Old Town 29
Winslow takes down Old Town: https://www.centralmaine.com/2019/02/16 ... asketball/
G3: #2-Hermon 67, #7-Presque Isle 32
Hermon girls fly past Presque Isle in B North quarterfinal: https://bangordailynews.com/2019/02/16/ ... rterfinal/
G4: #1-Mt. Desert Island 42, #9-MCI 27 
Desperation 3-pointer helps MDI girls earn first quarterfinal win since 2014: https://bangordailynews.com/2019/02/16/ ... rth-semis/

SEMIFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Wednesday, Feb. 20
G5: #3-Waterville 49, #2-Hermon 38  
Waterville rallies in second half to sink Hermon: https://www.centralmaine.com/2019/02/20 ... rth-final/
G6: #1-Mt. Desert Island 57, #5-Winslow 51 OT
MDI sinks Winslow in OT thriller: https://www.centralmaine.com/2019/02/20 ... -thriller/

FINAL
at Cross Insurance Center, Bangor
Saturday, Feb. 23
G7: #1-Mt. Desert Island 44, #3-Waterville 35

Class C North
PRELIMINARY ROUND
Tuesday, Feb. 12
#9-Stearns 50, #8-Houlton 32
#7-Fort Fairfield 61, #10-Penquis Valley 57
#6-Calais 80, #11-Central 45
#5-Narraguagus 60, #12-Searsport 37
#4-Penobscot Valley 49, #13-Hodgdon 30
#3-Madawaska 57, #14-Fort Kent 33

QUARTERFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Tuesday, Feb. 19
G1: #4-Penobscot Valley 45, #5-Narraguagus 42
Highlights: http://easternmainesports.com/2019/02/1 ... rraguagus/
G4: #9-Stearns 71, #1-Central Aroostook 45
Stearns upsets Central Aroostook girls in ‘C’ North quarterfinals: https://bangordailynews.com/2019/02/19/ ... terfinals/

Wednesday, Feb. 20
G2: #6-Calais 74, #3-Madawaska 42
G3: #2-Dexter 47, #7-Fort Fairfield 25
Dexter girls quarterfinal postgame interviews: https://t.co/LG3WCg69E6

SEMIFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Friday, Feb. 22
G5: #2-Dexter 49, #6-Calais 42
G6: #4-Penobscot Valley 41, #9-Stearns 37

FINAL
at Cross Insurance Center, Bangor
Saturday, Feb. 23
G7: #4-Penobscot Valley 24, #2-Dexter 20

Class D North
PRELIMINARY ROUND
Monday, Feb. 11
#7-Ashland 54, #10-Jonesport-Beals 47
Tuesday, Feb. 12
#8-Washburn 43, #9-Wisdom 35

QUARTERFINALS
Monday, Feb. 18
G4-Schenck 56, #5-Shead 38
No. 4 Schenck girls use big first half to down No. 5 Shead: https://t.co/4kLYCF0J2W
G3-Woodland 59, #6-Katahdin 33
Woodland girls advance to Class D North semis: https://t.co/g63SpPuBkR
G2-Deer Isle-Stonington 57, #7-Ashland 28
No. 2 DISHS beats No. 7 Ashland 51-28 in Class D North quarters: https://t.co/JXSVhTE30g
G1-Southern Aroostook 84, #8-Washburn 31
No. 1 Southern Aroostook cruises past No. 8 Washburn 84-31: https://t.co/0GlGHy7raD

SEMIFINALS
Thursday, Feb. 21
G5: DI-Stonington 51, Woodland 44
Deer Isle-Stonington Punches Ticket To North Final: http://929theticket.com/deer-isle-stoni ... nal-girls/
G6: So. Aroostook 49, Schenck 32
Southern Aroostook Pulls Away From Schenck To Earn Finals Bid: http://929theticket.com/southern-aroost ... bid-girls/

FINAL
at Cross Insurance Center, Bangor
Saturday, Feb. 23
G7: #1-Southern Aroostook 62, #2-Deer Isle-Stonington 49


BOYS
Class B North
PRELIMINARY ROUND
Tuesday, Feb. 12
#10-Washington Academy 57, #7-Orono 38
#6-Ellsworth 68, #11-Winslow 43  
Thursday, Feb. 14
#8-Presque Isle 52, #9-Foxcroft Academy 49

QUARTERFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Friday, Feb. 15
G2: Ellsworth 71, Mt. Desert Island 48
No. 6 Ellsworth boys dominates rival No. 3 MDI 71-48 in Class B North quarters: https://t.co/1IIf91V992
G3: Caribou 73, Washington Academy 49
No. 2 Caribou beats No. 10 Washington Academy 73-49: https://t.co/6CeeM1KJ63

Saturday, Feb. 16
G1: #5-MCI 58, #4-Oceanside 52 OT
MCI boys advance to semifinals with come-from-behind overtime win: https://t.co/ejM9346eRH
Postgame interviews - MCI after an overtime quarterfinal win over Oceanside: https://t.co/BYhZJ2vFEV
Video highlights - MCI quarterfinal win over Oceanside: https://t.co/00LxTa85R3

G4: #1-Hermon 58, #8-Presque Isle 30
Hermon boys win 40th straight game; to face MCI in semifinals https://t.co/yBKXCMMa6D
Hermon boys postgame interviews after quarterfinal win: https://t.co/jnVuHYv699

SEMIFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Wednesday, Feb. 20
G5: #2-Caribou 65, #6-Ellsworth 58.
G6: #1-Hermon 52, #5-MCI 35

FINAL
at Cross Insurance Center, Bangor
Saturday, Feb. 23
G7: #2-Caribou 43, #1-Hermon 40

Class C North
PRELIMINARY ROUND
Tuesday, Feb. 12
#7-Dexter 54, #10-Bucksport 35
#11-Calais 53, #6-Fort Kent 48
#3-George Stevens 79, #14-Central 64
Thursday, Feb. 14
#8-Sumner 70, #9-Fort Fairfield 59
#5-Penobscot Valley 89, #12-Piscataquis 64
#4-Houlton 74, #13-Lee Academy 55

QUARTERFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Tuesday, Feb. 19
G1: #4-Houlton 72, #5-Penobscot Valley 32
Houlton postgame interviews after quarterfinal win over PVHS: https://t.co/d2dZkZnLOl
G2: #3-George Stevens 73, #11-Calais 37
Szwez, Wardwell, Dannenburg help GSA boys to easy quarterfinal win: https://t.co/lFDk7DlV9s
G3: #2-Mattanawcook Academy 47, #7-Dexter 37
Mattanawcook advances to set up semifinal showdown with George Stevens: https://t.co/yEnQPkEDAL
G4: #8-Sumner 54, #1-Central Aroostook 53
Central Aroostook just misses in final second as Sumner holds on for win: https://t.co/okJGF5dr7R

SEMIFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Friday, Feb. 22
G5: #3-George Stevens 45, #2-Mattanawcook Academy 39
G6: #4-Houlton 60, #8-Sumner 34

FINAL
at Cross Insurance Center, Bangor
Saturday, Feb. 23
G7: #4-Houlton 54, #3-George Stevens 34

Class D North
PRELIMINARY ROUND
Wednesday, Feb. 13
#7-Deer Isle-Stonington 45, #10-Machias 42
Thursday, Feb. 14
#8-Van Buren 46, #9-Washburn 31


QUARTERFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Saturday, Feb. 16
G2: #3-Greater Houlton Christian 54, #6-Southern Aroostook 44
Houlton Christian beats Southern Aroostook: https://bangordailynews.com/2019/02/16/ ... ayoff-win/
G3: #2-Jonesport-Beals 63, #7-Deer Isle-Stonington 45
Video Highlights: Class D Boys Quarter-Final: #6 Southern Aroostook vs. #3 Greater Houlton Christian Academy: https://t.co/EcQiio5hDH
Jonesport Beals Thwarts Late Comeback By Deer Isle To Advance To Semis: https://t.co/vaVijaXX4O


Monday, Feb. 18
G4-Schenck 69, #5-Easton 52
No. 4 Schenck girls use big first half to down No. 5 Shead, boys beat Easton: https://t.co/4kLYCF0J2W
G1-Woodland 76, #8-Van Buren 29
Woodland boys advance to Class D North semis: https://t.co/g63SpPuBkR

SEMIFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Thursday, Feb. 21
G5: #2-Jonesport-Beals 66, #3-Greater Houlton Christian 53
The Jonesport-Beals Royals outscored the Greater Houlton Christian Academy Eagles 39-24 in the second half Thursday afternoon: http://easternmainesports.com/2019/02/2 ... nal-final/
G6: Schenck 50, Woodland 44
Schenck rebound way to semifinal win over Woodland: http://easternmainesports.com/2019/02/2 ... -woodland/

FINAL
at Cross Insurance Center, Bangor
Saturday, Feb. 23
G7: #4-Schenck 70, #2-Jonesport-Beals 47
Twitter.com/MattyBRadio
MaineSports.Net
User avatar
MattyB
 
Posts: 5492
Joined: Wed Nov 26, 2008 5:54 pm
Location: As far away from you as possible

Re: MPA Tourney 2019: Augusta

Postby MattyB » Sun Feb 10, 2019 7:28 pm

givengo wrote:Maybe the MPA second looked the Augusta tournament set up, and will revise the Bangor tournament to be set up the same way , but bumping the D Finals to Friday, 1pm/3pm ? and C Finals Sat evening 6 and 8pm? Would be nice to see this happen....spreading out the entire B,C,and D with at least one day to prepare for next opponent. Class C has always gotten the bad end of the deal with Semi's on Friday and Finals on Saturday...with NO TIME for the Semi Final winners on FRIDAY TO PREPARE FOR THEIR FINAL OPPONENTS ON SATURDAY. The MPA really needs to take a look at this for the future! Just an opinion......and I hope this can get to the MPA tournament committee for BANGOR.....


Bangor Tourney Thread: viewtopic.php?f=97&t=79986
Twitter.com/MattyBRadio
MaineSports.Net
User avatar
MattyB
 
Posts: 5492
Joined: Wed Nov 26, 2008 5:54 pm
Location: As far away from you as possible

Re: MPA Tourney 2019: Bangor

Postby dukefan » Mon Feb 11, 2019 6:42 pm

So the tourney is going to start on Friday Morning this year?
dukefan
 
Posts: 1292
Joined: Sun Jan 31, 2010 12:19 pm

Re: MPA Tourney 2019: Bangor

Postby Narrfan19 » Mon Feb 11, 2019 7:04 pm

dukefan wrote:So the tourney is going to start on Friday Morning this year?

What makes you think that Duke?
User avatar
Narrfan19
 
Posts: 2536
Joined: Sat Dec 27, 2008 10:34 pm
Location: Milbridge USA.

Re: MPA Tourney 2019: Bangor

Postby dukefan » Mon Feb 11, 2019 8:26 pm

Narrfan19 wrote:
dukefan wrote:So the tourney is going to start on Friday Morning this year?

What makes you think that Duke?

It says Hermon girls play at 9:05 am I wonder if it is supposed to say 9:05 pm?
dukefan
 
Posts: 1292
Joined: Sun Jan 31, 2010 12:19 pm

Re: MPA Tourney 2019: Bangor

Postby dukefan » Mon Feb 11, 2019 8:31 pm

dukefan wrote:
Narrfan19 wrote:
dukefan wrote:So the tourney is going to start on Friday Morning this year?

What makes you think that Duke?

It says Hermon girls play at 9:05 am I wonder if it is supposed to say 9:05 pm?

I read it wrong Sorry Narrfan
dukefan
 
Posts: 1292
Joined: Sun Jan 31, 2010 12:19 pm

Next

Return to Basketball (BOYS): Maine High School & Amateur

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 66 guests