MPA Tourney 2019: Bangor

Post info or Comments: NCAA D3, NAIA, USCAA

MPA Tourney 2019: Bangor

Postby MattyB » Sun Feb 10, 2019 7:16 pm

GIRLS
Class B North
PRELIMINARY ROUND
Tuesday, Feb. 12
P1: #9-MCI 50 at #8-Oceanside 48
P2: #10-Orono 30 at #7-Presque Isle 43
P3: #11-John Bapst 34 at #6-Ellsworth 27

QUARTERFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Friday, Feb. 15
G2: Waterville 44, John Bapst 35
No. 3 Waterville survives to beat No. 11 John Bapst 44-35: https://t.co/3vhFGS359w
Saturday, Feb. 16
G1: #5-Winslow 36, #4-Old Town 29
Winslow takes down Old Town: https://www.centralmaine.com/2019/02/16 ... asketball/
G3: #2-Hermon 67, #7-Presque Isle 32
Hermon girls fly past Presque Isle in B North quarterfinal: https://bangordailynews.com/2019/02/16/ ... rterfinal/
G4: #1-Mt. Desert Island 42, #9-MCI 27 
Desperation 3-pointer helps MDI girls earn first quarterfinal win since 2014: https://bangordailynews.com/2019/02/16/ ... rth-semis/

SEMIFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Wednesday, Feb. 20
G5: #3-Waterville (19-0) vs. #2-Hermon (17-2), 7:05 p.m.
G6: #5-Winslow (13-6) vs. #1-Mt. Desert Island (17-2), 8:35 p.m.

FINAL
at Cross Insurance Center, Bangor
Saturday, Feb. 23
G7: G5 winner vs. G6 winner, 2:05 p.m.


Class C North
PRELIMINARY ROUND
Tuesday, Feb. 12
#9-Stearns 50, #8-Houlton 32
#7-Fort Fairfield 61, #10-Penquis Valley 57
#6-Calais 80, #11-Central 45
#5-Narraguagus 60, #12-Searsport 37
#4-Penobscot Valley 49, #13-Hodgdon 30
#3-Madawaska 57, #14-Fort Kent 33

QUARTERFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Tuesday, Feb. 19
G1: #4-Penobscot Valley 45, #5-Narraguagus 42
Highlights: http://easternmainesports.com/2019/02/1 ... rraguagus/
G4: #9-Stearns 71, #1-Central Aroostook 45
Stearns upsets Central Aroostook girls in ‘C’ North quarterfinals: https://bangordailynews.com/2019/02/19/ ... terfinals/

Wednesday, Feb. 20
G2: #6-Calais (18-1) vs. #3-Madawaska (15-4), 9:35 a.m.
G3: #7-Fort Fairfield (15-4) vs. #2-Dexter (15-3), 11:05 a.m.

SEMIFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Friday, Feb. 22
G5: G2 winner vs. G3 winner, 7:05 p.m.
G6: #9-Stearns (16-4) vs. #4-Penobscot Valley (16-4), 8:35 p.m.

FINAL
at Cross Insurance Center, Bangor
Saturday, Feb. 23
G7: G5 winner vs. G6 winner, 7:05 p.m.

Class D North
PRELIMINARY ROUND
Monday, Feb. 11
#7-Ashland 54, #10-Jonesport-Beals 47
Tuesday, Feb. 12
#8-Washburn 43, #9-Wisdom 35

QUARTERFINALS
Monday, Feb. 18
G4-Schenck 56, #5-Shead 38
No. 4 Schenck girls use big first half to down No. 5 Shead: https://t.co/4kLYCF0J2W
G3-Woodland 59, #6-Katahdin 33
Woodland girls advance to Class D North semis: https://t.co/g63SpPuBkR
G2-Deer Isle-Stonington 57, #7-Ashland 28
No. 2 DISHS beats No. 7 Ashland 51-28 in Class D North quarters: https://t.co/JXSVhTE30g
G1-Southern Aroostook 84, #8-Washburn 31
No. 1 Southern Aroostook cruises past No. 8 Washburn 84-31: https://t.co/0GlGHy7raD

SEMIFINALS
Thursday, Feb. 21
G5: #3-Woodland (14-5) vs. #2-Deer Isle-Stonington (17-0), 7:05 p.m.
G6: #4-Schenck (13-6) vs. #1-Southern Aroostook (17-2), 8:35 p.m.

FINAL
Saturday, Feb. 23
G7: G5 winner vs. G6 winner, 9:05 a.m.

BOYS
Class B North
PRELIMINARY ROUND
Tuesday, Feb. 12
#10-Washington Academy 57, #7-Orono 38
#6-Ellsworth 68, #11-Winslow 43  
Thursday, Feb. 14
#8-Presque Isle 52, #9-Foxcroft Academy 49

QUARTERFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Friday, Feb. 15
G2: Ellsworth 71, Mt. Desert Island 48
No. 6 Ellsworth boys dominates rival No. 3 MDI 71-48 in Class B North quarters: https://t.co/1IIf91V992
G3: Caribou 73, Washington Academy 49
No. 2 Caribou beats No. 10 Washington Academy 73-49: https://t.co/6CeeM1KJ63

Saturday, Feb. 16
G1: #5-MCI 58, #4-Oceanside 52 OT
MCI boys advance to semifinals with come-from-behind overtime win: https://t.co/ejM9346eRH
Postgame interviews - MCI after an overtime quarterfinal win over Oceanside: https://t.co/BYhZJ2vFEV
Video highlights - MCI quarterfinal win over Oceanside: https://t.co/00LxTa85R3

G4: #1-Hermon 58, #8-Presque Isle 30
Hermon boys win 40th straight game; to face MCI in semifinals https://t.co/yBKXCMMa6D
Hermon boys postgame interviews after quarterfinal win: https://t.co/jnVuHYv699

SEMIFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Wednesday, Feb. 20
G5: #6-Ellsworth (14-6) vs. #2-Caribou (16-3), 2:05 p.m.
G6: #5-MCI (15-4) vs. #1-Hermon (19-0), 3:35 p.m.

FINAL
at Cross Insurance Center, Bangor
Saturday, Feb. 23
G7: G5 winner vs. G6 winner, 3:45 p.m.

Class C North
PRELIMINARY ROUND
Tuesday, Feb. 12
#7-Dexter 54, #10-Bucksport 35
#11-Calais 53, #6-Fort Kent 48
#3-George Stevens 79, #14-Central 64
Thursday, Feb. 14
#8-Sumner 70, #9-Fort Fairfield 59
#5-Penobscot Valley 89, #12-Piscataquis 64
#4-Houlton 74, #13-Lee Academy 55

QUARTERFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Tuesday, Feb. 19
G1: #4-Houlton 72, #5-Penobscot Valley 32
Houlton postgame interviews after quarterfinal win over PVHS: https://t.co/d2dZkZnLOl
G2: #3-George Stevens 73, #11-Calais 37
Szwez, Wardwell, Dannenburg help GSA boys to easy quarterfinal win: https://t.co/lFDk7DlV9s
G3: #2-Mattanawcook Academy 47, #7-Dexter 37
Mattanawcook advances to set up semifinal showdown with George Stevens: https://t.co/yEnQPkEDAL
G4: #8-Sumner 54, #1-Central Aroostook 53
Central Aroostook just misses in final second as Sumner holds on for win: https://t.co/okJGF5dr7R

SEMIFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Friday, Feb. 22
G5: #3-George Stevens (17-3) vs. #2-Mattanawcook Academy (16-3), 2:05 p.m.
G6: #4-Houlton (16-4) vs. #8 Sumner (13-7), 3:35

FINAL
at Cross Insurance Center, Bangor
Saturday, Feb. 23
G7: G5 winner vs. G6 winner, 8:45 p.m.

Class D North
PRELIMINARY ROUND
Wednesday, Feb. 13
#7-Deer Isle-Stonington 45, #10-Machias 42
Thursday, Feb. 14
#8-Van Buren 46, #9-Washburn 31


QUARTERFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Saturday, Feb. 16
G2: #3-Greater Houlton Christian 54, #6-Southern Aroostook 44
Houlton Christian beats Southern Aroostook: https://bangordailynews.com/2019/02/16/ ... ayoff-win/
G3: #2-Jonesport-Beals 63, #7-Deer Isle-Stonington 45
Video Highlights: Class D Boys Quarter-Final: #6 Southern Aroostook vs. #3 Greater Houlton Christian Academy: https://t.co/EcQiio5hDH
Jonesport Beals Thwarts Late Comeback By Deer Isle To Advance To Semis: https://t.co/vaVijaXX4O


Monday, Feb. 18
G4-Schenck 69, #5-Easton 52
No. 4 Schenck girls use big first half to down No. 5 Shead, boys beat Easton: https://t.co/4kLYCF0J2W
G1-Woodland 76, #8-Van Buren 29
Woodland boys advance to Class D North semis: https://t.co/g63SpPuBkR

SEMIFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Thursday, Feb. 21
G5: #3-Greater Houlton Christian (16-2) vs. #2-Jonesport-Beals (16-2), 2:05 p.m.
G6: #4-Schenck (12-7) vs. #1-Woodland (17-1), 3:35 p.m.
FINAL
at Cross Insurance Center, Bangor
Saturday, Feb. 23
G7: G5 winner vs. G6 winner, 10:45 a.m.
Twitter.com/MattyBRadio
105Sports.com
User avatar
MattyB
 
Posts: 4426
Joined: Wed Nov 26, 2008 5:54 pm
Location: As far away from you as possible

Re: MPA Tourney 2019: Bangor

Postby dukefan » Mon Feb 11, 2019 6:42 pm

So the tourney is going to start on Friday Morning this year?
dukefan
 
Posts: 1286
Joined: Sun Jan 31, 2010 12:19 pm

Re: MPA Tourney 2019: Bangor

Postby Narrfan19 » Mon Feb 11, 2019 7:04 pm

dukefan wrote:So the tourney is going to start on Friday Morning this year?

What makes you think that Duke?
User avatar
Narrfan19
 
Posts: 2515
Joined: Sat Dec 27, 2008 10:34 pm
Location: Milbridge USA.

Re: MPA Tourney 2019: Bangor

Postby dukefan » Mon Feb 11, 2019 8:26 pm

Narrfan19 wrote:
dukefan wrote:So the tourney is going to start on Friday Morning this year?

What makes you think that Duke?

It says Hermon girls play at 9:05 am I wonder if it is supposed to say 9:05 pm?
dukefan
 
Posts: 1286
Joined: Sun Jan 31, 2010 12:19 pm

Re: MPA Tourney 2019: Bangor

Postby dukefan » Mon Feb 11, 2019 8:31 pm

dukefan wrote:
Narrfan19 wrote:
dukefan wrote:So the tourney is going to start on Friday Morning this year?

What makes you think that Duke?

It says Hermon girls play at 9:05 am I wonder if it is supposed to say 9:05 pm?

I read it wrong Sorry Narrfan
dukefan
 
Posts: 1286
Joined: Sun Jan 31, 2010 12:19 pm

Re: MPA Tourney 2019: Bangor

Postby MattyB » Sat Feb 16, 2019 1:36 am

MattyB wrote:GIRLS
Class B North
PRELIMINARY ROUND
Tuesday, Feb. 12
P1: #9-MCI 50 at #8-Oceanside 48
P2: #10-Orono 30 at #7-Presque Isle 43
P3: #11-John Bapst 34 at #6-Ellsworth 27

QUARTERFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Friday, Feb. 15
G2: Waterville 44, John Bapst 35
No. 3 Waterville survives to beat No. 11 John Bapst 44-35: https://t.co/3vhFGS359w
Saturday, Feb. 16
G1: #5-Winslow (12-6) at #4-Old Town (14-4), 1:35 p.m.
G3: P2 winner at #2-Hermon (16-2), 9:05 a.m.
G4: P1 winner at #1-Mt. Desert Island (16-2), 4:35 p.m.

SEMIFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Wednesday, Feb. 20
G5: G2 winner vs. G3 winner, 7:05 p.m.
G6: G1 winner vs. G4 winner, 8:35 p.m.

FINAL
at Cross Insurance Center, Bangor
Saturday, Feb. 23
G7: G5 winner vs. G6 winner, 2:05 p.m.


Class C North
PRELIMINARY ROUND
Tuesday, Feb. 12
P1: Stearns 50, Houlton 32
P2: Fort Fairfield 61, Penquis Valley 57
P3: Calais 80, Central 45
P4: Narraguagus 60, Searsport 37.
P5: Penobscot Valley 49, Hodgdon 30
P6: Madawaska 57, Fort Kent 33


QUARTERFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Tuesday, Feb. 19
G1: Narraguagus vs. Penobscot Valley, 2:05 p.m.
G4: Stearns at #1-Central Aroostook (15-3), 3:35 p.m.
Wednesday, Feb. 20
G2: Calais vs. Madawaska, 9:35 a.m.
G3: Fort Fairfield at #2-Dexter (15-3), 11:05 a.m.

SEMIFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Friday, Feb. 22
G5: G2 winner vs. G3 winner, 7:05 p.m.
G6: G1 winner vs. G4 winner, 8:35 p.m.

FINAL
at Cross Insurance Center, Bangor
Saturday, Feb. 23
G7: G5 winner vs. G6 winner, 7:05 p.m.


Class C North
PRELIMINARY ROUND
Tuesday, Feb. 12
#9-Stearns 50, #8-Houlton 32
#7-Fort Fairfield 61, #10-Penquis Valley 57
#6-Calais 80, #11-Central 45
#5-Narraguagus 60, #12-Searsport 37
#4-Penobscot Valley 49, #13-Hodgdon 30
#3-Madawaska 57, #14-Fort Kent 33

QUARTERFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Tuesday, Feb. 19
G1: #5-Narraguagus (18-1) vs. #4-Penobscot Valley (15-4), 2:05 p.m.
G4: #9-Stearns (15-4) vs. #1-Central Aroostook (15-3), 3:35 p.m.
Wednesday, Feb. 20
G2: #6-Calais (18-1) vs. #3-Madawaska (15-4), 9:35 a.m.
G3: #7-Fort Fairfield (15-4) vs. #2-Dexter (15-3), 11:05 a.m.

SEMIFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Friday, Feb. 22
G5: G2 winner vs. G3 winner, 7:05 p.m.
G6: G1 winner vs. G4 winner, 8:35 p.m.

FINAL
at Cross Insurance Center, Bangor
Saturday, Feb. 23
G7: G5 winner vs. G6 winner, 7:05 p.m.

BOYS
Class B North
PRELIMINARY ROUND
Tuesday, Feb. 12
#10-Washington Academy 57, #7-Orono 38
#6-Ellsworth 68, #11-Winslow 43  
Thursday, Feb. 14
#8-Presque Isle 52, #9-Foxcroft Academy 49

QUARTERFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Friday, Feb. 15
G2: Ellsworth 71, Mt. Desert Island 48
No. 6 Ellsworth boys dominates rival No. 3 MDI 71-48 in Class B North quarters: https://t.co/1IIf91V992
G3: Caribou 73, Washington Academy 49
No. 2 Caribou beats No. 10 Washington Academy 73-49: https://t.co/6CeeM1KJ63

Saturday, Feb. 16
G1: #5-MCI (14-4) vs. #4-Oceanside (13-5), 10:35 a.m.
G4: #8-Presque Isle (9-10) vs. #1-Hermon (18-0), 3:05 p.m.

SEMIFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Wednesday, Feb. 20
G5: G2 winner vs. G3 winner, 2:05 p.m.
G6: G1 winner vs. G4 winner, 3:35 p.m.

FINAL
at Cross Insurance Center, Bangor
Saturday, Feb. 23
G7: G5 winner vs. G6 winner, 3:45 p.m.

Class C North
PRELIMINARY ROUND
Tuesday, Feb. 12
#7-Dexter 54, #10-Bucksport 35
#11-Calais 53, #6-Fort Kent 48
#3-George Stevens 79, #14-Central 64
Thursday, Feb. 14
#8-Sumner 70, #9-Fort Fairfield 59
#5-Penobscot Valley 89, #12-Piscataquis 64
#4-Houlton 74, #13-Lee Academy 55

QUARTERFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Tuesday, Feb. 19
Tuesday, Feb. 19
G1: #5-Penobscot Valley (17-2) vs. #4-Houlton (15-4), 7:05 p.m.
G2: #11-Calais (7-12) vs. #3-George Stevens (16-3), 9:30 a.m.
G3: #7-Dexter (15-4) vs. #2-Mattanawcook Academy (15-3), 11:05 a.m.
G4: #8-Sumner (12-7) vs. #1-Central Aroostook (15-3), 8:35 p.m.

SEMIFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Friday, Feb. 22
G5: G2 winner vs. G3 winner, 2:05 p.m.
G6: G1 winner vs. G4 winner, 3:35 p.m.

FINAL
at Cross Insurance Center, Bangor
Saturday, Feb. 23
G7: G5 winner vs. G6 winner, 8:45 p.m.

Class D North
PRELIMINARY ROUND
Wednesday, Feb. 13
#7-Deer Isle-Stonington 45, #10-Machias 42
Thursday, Feb. 14
#8-Van Buren 46, #9-Washburn 31


QUARTERFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Saturday, Feb. 16
G2: #6-Southern Aroostook (9-8) vs. #3-Greater Houlton Christian (15-2), 7:35 p.m.
G3: #7-Deer Isle-Stonington (6-11) vs. #2-Jonesport-Beals (15-2), 9:05 p.m.
Monday, Feb. 18
G1: #5-Easton (11-7) vs. #4-Schenck (11-7), 7:05 p.m.
G4: #8-Van Buren (10-8) vs. #1-Woodland (16-1), 8:35 p.m.

SEMIFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Thursday, Feb. 21
G5: G2 winner vs. G3 winner, 2:05 p.m.
G6: G1 winner vs. G4 winner, 3:35 p.m.

FINAL
at Cross Insurance Center, Bangor
Saturday, Feb. 23
G7: G5 winner vs. G6 winner, 10:45 a.m.


Updated.
Twitter.com/MattyBRadio
105Sports.com
User avatar
MattyB
 
Posts: 4426
Joined: Wed Nov 26, 2008 5:54 pm
Location: As far away from you as possible

Re: MPA Tourney 2019: Bangor

Postby dukefan » Sat Feb 16, 2019 2:04 pm

How come I don’t see class D north girls on here?
dukefan
 
Posts: 1286
Joined: Sun Jan 31, 2010 12:19 pm

Re: MPA Tourney 2019: Bangor

Postby MattyB » Sun Feb 17, 2019 1:08 am

MattyB wrote:GIRLS
Class B North
PRELIMINARY ROUND
Tuesday, Feb. 12
P1: #9-MCI 50 at #8-Oceanside 48
P2: #10-Orono 30 at #7-Presque Isle 43
P3: #11-John Bapst 34 at #6-Ellsworth 27

QUARTERFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Friday, Feb. 15
G2: Waterville 44, John Bapst 35
No. 3 Waterville survives to beat No. 11 John Bapst 44-35: https://t.co/3vhFGS359w
Saturday, Feb. 16
G1: #5-Winslow 36, #4-Old Town 29
Winslow takes down Old Town: https://www.centralmaine.com/2019/02/16 ... asketball/
G3: #2-Hermon 67, #7-Presque Isle 32
Hermon girls fly past Presque Isle in B North quarterfinal: https://bangordailynews.com/2019/02/16/ ... rterfinal/
G4: #1-Mt. Desert Island 42, #9-MCI 27 
Desperation 3-pointer helps MDI girls earn first quarterfinal win since 2014: https://bangordailynews.com/2019/02/16/ ... rth-semis/

SEMIFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Wednesday, Feb. 20
G5: #3-Waterville (19-0) vs. #2-Hermon (17-2), 7:05 p.m.
G6: #5-Winslow (13-6) vs. #1-Mt. Desert Island (17-2), 8:35 p.m.

FINAL
at Cross Insurance Center, Bangor
Saturday, Feb. 23
G7: G5 winner vs. G6 winner, 2:05 p.m.


Class C North
PRELIMINARY ROUND
Tuesday, Feb. 12
#9-Stearns 50, #8-Houlton 32
#7-Fort Fairfield 61, #10-Penquis Valley 57
#6-Calais 80, #11-Central 45
#5-Narraguagus 60, #12-Searsport 37
#4-Penobscot Valley 49, #13-Hodgdon 30
#3-Madawaska 57, #14-Fort Kent 33

QUARTERFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Tuesday, Feb. 19
G1: #5-Narraguagus (18-1) vs. #4-Penobscot Valley (15-4), 2:05 p.m.
G4: #9-Stearns (15-4) vs. #1-Central Aroostook (15-3), 3:35 p.m.
Wednesday, Feb. 20
G2: #6-Calais (18-1) vs. #3-Madawaska (15-4), 9:35 a.m.
G3: #7-Fort Fairfield (15-4) vs. #2-Dexter (15-3), 11:05 a.m.

SEMIFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Friday, Feb. 22
G5: G2 winner vs. G3 winner, 7:05 p.m.
G6: G1 winner vs. G4 winner, 8:35 p.m.

FINAL
at Cross Insurance Center, Bangor
Saturday, Feb. 23
G7: G5 winner vs. G6 winner, 7:05 p.m.

Class D North
PRELIMINARY ROUND
Monday, Feb. 11
#7-Ashland 54, #10-Jonesport-Beals 47
Tuesday, Feb. 12
#8-Washburn 43, #9-Wisdom 35

QUARTERFINALS
Monday, Feb. 18
G1: #5-Shead (9-9) vs. #4-Schenck (12-6), 7:05 p.m.
G2: #6-Katahdin (9-9) vs. #3-Woodland (13-5), 9:30 a.m.
G3: #7-Ashland (8-11) vs. #2-Deer Isle-Stonington (16-0), 11:05 a.m.
G4: #8-Washburn (9-10) vs. #1-Southern Aroostook (16-2), 8:35 p.m.

SEMIFINALS
Thursday, Feb. 21
G5: G2 winner vs. G3 winner, 7:05 p.m.
G6: G1 winner vs. G4 winner, 8:35 p.m.

FINAL
Saturday, Feb. 23
G7: G5 winner vs. G6 winner, 9:05 a.m.

BOYS
Class B North
PRELIMINARY ROUND
Tuesday, Feb. 12
#10-Washington Academy 57, #7-Orono 38
#6-Ellsworth 68, #11-Winslow 43  
Thursday, Feb. 14
#8-Presque Isle 52, #9-Foxcroft Academy 49

QUARTERFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Friday, Feb. 15
G2: Ellsworth 71, Mt. Desert Island 48
No. 6 Ellsworth boys dominates rival No. 3 MDI 71-48 in Class B North quarters: https://t.co/1IIf91V992
G3: Caribou 73, Washington Academy 49
No. 2 Caribou beats No. 10 Washington Academy 73-49: https://t.co/6CeeM1KJ63

Saturday, Feb. 16
G1: #5-MCI 58, #4-Oceanside 52 OT
MCI boys advance to semifinals with come-from-behind overtime win: https://t.co/ejM9346eRH
Postgame interviews - MCI after an overtime quarterfinal win over Oceanside: https://t.co/BYhZJ2vFEV
Video highlights - MCI quarterfinal win over Oceanside: https://t.co/00LxTa85R3

G4: #1-Hermon 58, #8-Presque Isle 30
Hermon boys win 40th straight game; to face MCI in semifinals https://t.co/yBKXCMMa6D
Hermon boys postgame interviews after quarterfinal win: https://t.co/jnVuHYv699

SEMIFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Wednesday, Feb. 20
G5: #6-Ellsworth (14-6) vs. #2-Caribou (16-3), 2:05 p.m.
G6: #5-MCI (15-4) vs. #1-Hermon (19-0), 3:35 p.m.

FINAL
at Cross Insurance Center, Bangor
Saturday, Feb. 23
G7: G5 winner vs. G6 winner, 3:45 p.m.

Class C North
PRELIMINARY ROUND
Tuesday, Feb. 12
#7-Dexter 54, #10-Bucksport 35
#11-Calais 53, #6-Fort Kent 48
#3-George Stevens 79, #14-Central 64
Thursday, Feb. 14
#8-Sumner 70, #9-Fort Fairfield 59
#5-Penobscot Valley 89, #12-Piscataquis 64
#4-Houlton 74, #13-Lee Academy 55

QUARTERFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Tuesday, Feb. 19
Tuesday, Feb. 19
G1: #5-Penobscot Valley (17-2) vs. #4-Houlton (15-4), 7:05 p.m.
G2: #11-Calais (7-12) vs. #3-George Stevens (16-3), 9:30 a.m.
G3: #7-Dexter (15-4) vs. #2-Mattanawcook Academy (15-3), 11:05 a.m.
G4: #8-Sumner (12-7) vs. #1-Central Aroostook (15-3), 8:35 p.m.

SEMIFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Friday, Feb. 22
G5: G2 winner vs. G3 winner, 2:05 p.m.
G6: G1 winner vs. G4 winner, 3:35 p.m.

FINAL
at Cross Insurance Center, Bangor
Saturday, Feb. 23
G7: G5 winner vs. G6 winner, 8:45 p.m.

Class D North
PRELIMINARY ROUND
Wednesday, Feb. 13
#7-Deer Isle-Stonington 45, #10-Machias 42
Thursday, Feb. 14
#8-Van Buren 46, #9-Washburn 31


QUARTERFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Saturday, Feb. 16
G2: #3-Greater Houlton Christian 54, #6-Southern Aroostook 44
Houlton Christian beats Southern Aroostook: https://bangordailynews.com/2019/02/16/ ... ayoff-win/
G3: #2-Jonesport-Beals 63, #7-Deer Isle-Stonington 45
Video Highlights: Class D Boys Quarter-Final: #6 Southern Aroostook vs. #3 Greater Houlton Christian Academy: https://t.co/EcQiio5hDH
Jonesport Beals Thwarts Late Comeback By Deer Isle To Advance To Semis: https://t.co/vaVijaXX4O


Monday, Feb. 18
G1: #5-Easton (11-7) vs. #4-Schenck (11-7), 7:05 p.m.
G4: #8-Van Buren (10-8) vs. #1-Woodland (16-1), 8:35 p.m.

SEMIFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Thursday, Feb. 21
G5: G2 winner vs. G3 winner, 2:05 p.m.
G6: G1 winner vs. G4 winner, 3:35 p.m.

FINAL
at Cross Insurance Center, Bangor
Saturday, Feb. 23
G7: G5 winner vs. G6 winner, 10:45 a.m.


Updated
Twitter.com/MattyBRadio
105Sports.com
User avatar
MattyB
 
Posts: 4426
Joined: Wed Nov 26, 2008 5:54 pm
Location: As far away from you as possible

Re: MPA Tourney 2019: Bangor

Postby MattyB » Tue Feb 19, 2019 1:19 am

MattyB wrote:GIRLS
Class B North
PRELIMINARY ROUND
Tuesday, Feb. 12
P1: #9-MCI 50 at #8-Oceanside 48
P2: #10-Orono 30 at #7-Presque Isle 43
P3: #11-John Bapst 34 at #6-Ellsworth 27

QUARTERFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Friday, Feb. 15
G2: Waterville 44, John Bapst 35
No. 3 Waterville survives to beat No. 11 John Bapst 44-35: https://t.co/3vhFGS359w
Saturday, Feb. 16
G1: #5-Winslow 36, #4-Old Town 29
Winslow takes down Old Town: https://www.centralmaine.com/2019/02/16 ... asketball/
G3: #2-Hermon 67, #7-Presque Isle 32
Hermon girls fly past Presque Isle in B North quarterfinal: https://bangordailynews.com/2019/02/16/ ... rterfinal/
G4: #1-Mt. Desert Island 42, #9-MCI 27 
Desperation 3-pointer helps MDI girls earn first quarterfinal win since 2014: https://bangordailynews.com/2019/02/16/ ... rth-semis/

SEMIFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Wednesday, Feb. 20
G5: #3-Waterville (19-0) vs. #2-Hermon (17-2), 7:05 p.m.
G6: #5-Winslow (13-6) vs. #1-Mt. Desert Island (17-2), 8:35 p.m.

FINAL
at Cross Insurance Center, Bangor
Saturday, Feb. 23
G7: G5 winner vs. G6 winner, 2:05 p.m.


Class C North
PRELIMINARY ROUND
Tuesday, Feb. 12
#9-Stearns 50, #8-Houlton 32
#7-Fort Fairfield 61, #10-Penquis Valley 57
#6-Calais 80, #11-Central 45
#5-Narraguagus 60, #12-Searsport 37
#4-Penobscot Valley 49, #13-Hodgdon 30
#3-Madawaska 57, #14-Fort Kent 33

QUARTERFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Tuesday, Feb. 19
G1: #5-Narraguagus (18-1) vs. #4-Penobscot Valley (15-4), 2:05 p.m.
G4: #9-Stearns (15-4) vs. #1-Central Aroostook (15-3), 3:35 p.m.
Wednesday, Feb. 20
G2: #6-Calais (18-1) vs. #3-Madawaska (15-4), 9:35 a.m.
G3: #7-Fort Fairfield (15-4) vs. #2-Dexter (15-3), 11:05 a.m.

SEMIFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Friday, Feb. 22
G5: G2 winner vs. G3 winner, 7:05 p.m.
G6: G1 winner vs. G4 winner, 8:35 p.m.

FINAL
at Cross Insurance Center, Bangor
Saturday, Feb. 23
G7: G5 winner vs. G6 winner, 7:05 p.m.

Class D North
PRELIMINARY ROUND
Monday, Feb. 11
#7-Ashland 54, #10-Jonesport-Beals 47
Tuesday, Feb. 12
#8-Washburn 43, #9-Wisdom 35

QUARTERFINALS
Monday, Feb. 18
G4-Schenck 56, #5-Shead 38
No. 4 Schenck girls use big first half to down No. 5 Shead: https://t.co/4kLYCF0J2W
G3-Woodland 59, #6-Katahdin 33
Woodland girls advance to Class D North semis: https://t.co/g63SpPuBkR
G2-Deer Isle-Stonington 57, #7-Ashland 28
No. 2 DISHS beats No. 7 Ashland 51-28 in Class D North quarters: https://t.co/JXSVhTE30g
G1-Southern Aroostook 84, #8-Washburn 31
No. 1 Southern Aroostook cruises past No. 8 Washburn 84-31: https://t.co/0GlGHy7raD

SEMIFINALS
Thursday, Feb. 21
G5: #3-Woodland (14-5) vs. #2-Deer Isle-Stonington (17-0), 7:05 p.m.
G6: #4-Schenck (13-6) vs. #1-Southern Aroostook (17-2), 8:35 p.m.

FINAL
Saturday, Feb. 23
G7: G5 winner vs. G6 winner, 9:05 a.m.

BOYS
Class B North
PRELIMINARY ROUND
Tuesday, Feb. 12
#10-Washington Academy 57, #7-Orono 38
#6-Ellsworth 68, #11-Winslow 43  
Thursday, Feb. 14
#8-Presque Isle 52, #9-Foxcroft Academy 49

QUARTERFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Friday, Feb. 15
G2: Ellsworth 71, Mt. Desert Island 48
No. 6 Ellsworth boys dominates rival No. 3 MDI 71-48 in Class B North quarters: https://t.co/1IIf91V992
G3: Caribou 73, Washington Academy 49
No. 2 Caribou beats No. 10 Washington Academy 73-49: https://t.co/6CeeM1KJ63

Saturday, Feb. 16
G1: #5-MCI 58, #4-Oceanside 52 OT
MCI boys advance to semifinals with come-from-behind overtime win: https://t.co/ejM9346eRH
Postgame interviews - MCI after an overtime quarterfinal win over Oceanside: https://t.co/BYhZJ2vFEV
Video highlights - MCI quarterfinal win over Oceanside: https://t.co/00LxTa85R3

G4: #1-Hermon 58, #8-Presque Isle 30
Hermon boys win 40th straight game; to face MCI in semifinals https://t.co/yBKXCMMa6D
Hermon boys postgame interviews after quarterfinal win: https://t.co/jnVuHYv699

SEMIFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Wednesday, Feb. 20
G5: #6-Ellsworth (14-6) vs. #2-Caribou (16-3), 2:05 p.m.
G6: #5-MCI (15-4) vs. #1-Hermon (19-0), 3:35 p.m.

FINAL
at Cross Insurance Center, Bangor
Saturday, Feb. 23
G7: G5 winner vs. G6 winner, 3:45 p.m.

Class C North
PRELIMINARY ROUND
Tuesday, Feb. 12
#7-Dexter 54, #10-Bucksport 35
#11-Calais 53, #6-Fort Kent 48
#3-George Stevens 79, #14-Central 64
Thursday, Feb. 14
#8-Sumner 70, #9-Fort Fairfield 59
#5-Penobscot Valley 89, #12-Piscataquis 64
#4-Houlton 74, #13-Lee Academy 55

QUARTERFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Tuesday, Feb. 19
Tuesday, Feb. 19
G1: #5-Penobscot Valley (17-2) vs. #4-Houlton (15-4), 7:05 p.m.
G2: #11-Calais (7-12) vs. #3-George Stevens (16-3), 9:30 a.m.
G3: #7-Dexter (15-4) vs. #2-Mattanawcook Academy (15-3), 11:05 a.m.
G4: #8-Sumner (12-7) vs. #1-Central Aroostook (15-3), 8:35 p.m.

SEMIFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Friday, Feb. 22
G5: G2 winner vs. G3 winner, 2:05 p.m.
G6: G1 winner vs. G4 winner, 3:35 p.m.

FINAL
at Cross Insurance Center, Bangor
Saturday, Feb. 23
G7: G5 winner vs. G6 winner, 8:45 p.m.

Class D North
PRELIMINARY ROUND
Wednesday, Feb. 13
#7-Deer Isle-Stonington 45, #10-Machias 42
Thursday, Feb. 14
#8-Van Buren 46, #9-Washburn 31


QUARTERFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Saturday, Feb. 16
G2: #3-Greater Houlton Christian 54, #6-Southern Aroostook 44
Houlton Christian beats Southern Aroostook: https://bangordailynews.com/2019/02/16/ ... ayoff-win/
G3: #2-Jonesport-Beals 63, #7-Deer Isle-Stonington 45
Video Highlights: Class D Boys Quarter-Final: #6 Southern Aroostook vs. #3 Greater Houlton Christian Academy: https://t.co/EcQiio5hDH
Jonesport Beals Thwarts Late Comeback By Deer Isle To Advance To Semis: https://t.co/vaVijaXX4O


Monday, Feb. 18
G4-Schenck 69, #5-Easton 52
No. 4 Schenck girls use big first half to down No. 5 Shead, boys beat Easton: https://t.co/4kLYCF0J2W
G1-Woodland 76, #8-Van Buren 29
Woodland boys advance to Class D North semis: https://t.co/g63SpPuBkR

SEMIFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Thursday, Feb. 21
G5: #3-Greater Houlton Christian (16-2) vs. #2-Jonesport-Beals (16-2), 2:05 p.m.
G6: #4-Schenck (12-7) vs. #1-Woodland (17-1), 3:35 p.m.
FINAL
at Cross Insurance Center, Bangor
Saturday, Feb. 23
G7: G5 winner vs. G6 winner, 10:45 a.m.


Updated
Twitter.com/MattyBRadio
105Sports.com
User avatar
MattyB
 
Posts: 4426
Joined: Wed Nov 26, 2008 5:54 pm
Location: As far away from you as possible

Re: MPA Tourney 2019: Bangor

Postby MattyB » Wed Feb 20, 2019 12:04 am

MattyB wrote:GIRLS
Class B North
PRELIMINARY ROUND
Tuesday, Feb. 12
P1: #9-MCI 50 at #8-Oceanside 48
P2: #10-Orono 30 at #7-Presque Isle 43
P3: #11-John Bapst 34 at #6-Ellsworth 27

QUARTERFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Friday, Feb. 15
G2: Waterville 44, John Bapst 35
No. 3 Waterville survives to beat No. 11 John Bapst 44-35: https://t.co/3vhFGS359w
Saturday, Feb. 16
G1: #5-Winslow 36, #4-Old Town 29
Winslow takes down Old Town: https://www.centralmaine.com/2019/02/16 ... asketball/
G3: #2-Hermon 67, #7-Presque Isle 32
Hermon girls fly past Presque Isle in B North quarterfinal: https://bangordailynews.com/2019/02/16/ ... rterfinal/
G4: #1-Mt. Desert Island 42, #9-MCI 27 
Desperation 3-pointer helps MDI girls earn first quarterfinal win since 2014: https://bangordailynews.com/2019/02/16/ ... rth-semis/

SEMIFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Wednesday, Feb. 20
G5: #3-Waterville (19-0) vs. #2-Hermon (17-2), 7:05 p.m.
G6: #5-Winslow (13-6) vs. #1-Mt. Desert Island (17-2), 8:35 p.m.

FINAL
at Cross Insurance Center, Bangor
Saturday, Feb. 23
G7: G5 winner vs. G6 winner, 2:05 p.m.


Class C North
PRELIMINARY ROUND
Tuesday, Feb. 12
#9-Stearns 50, #8-Houlton 32
#7-Fort Fairfield 61, #10-Penquis Valley 57
#6-Calais 80, #11-Central 45
#5-Narraguagus 60, #12-Searsport 37
#4-Penobscot Valley 49, #13-Hodgdon 30
#3-Madawaska 57, #14-Fort Kent 33

QUARTERFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Tuesday, Feb. 19
G1: #4-Penobscot Valley 45, #5-Narraguagus 42
Highlights: http://easternmainesports.com/2019/02/1 ... rraguagus/
G4: #9-Stearns 71, #1-Central Aroostook 45
Stearns upsets Central Aroostook girls in ‘C’ North quarterfinals: https://bangordailynews.com/2019/02/19/ ... terfinals/

Wednesday, Feb. 20
G2: #6-Calais (18-1) vs. #3-Madawaska (15-4), 9:35 a.m.
G3: #7-Fort Fairfield (15-4) vs. #2-Dexter (15-3), 11:05 a.m.

SEMIFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Friday, Feb. 22
G5: G2 winner vs. G3 winner, 7:05 p.m.
G6: #9-Stearns (16-4) vs. #4-Penobscot Valley (16-4), 8:35 p.m.

FINAL
at Cross Insurance Center, Bangor
Saturday, Feb. 23
G7: G5 winner vs. G6 winner, 7:05 p.m.

Class D North
PRELIMINARY ROUND
Monday, Feb. 11
#7-Ashland 54, #10-Jonesport-Beals 47
Tuesday, Feb. 12
#8-Washburn 43, #9-Wisdom 35

QUARTERFINALS
Monday, Feb. 18
G4-Schenck 56, #5-Shead 38
No. 4 Schenck girls use big first half to down No. 5 Shead: https://t.co/4kLYCF0J2W
G3-Woodland 59, #6-Katahdin 33
Woodland girls advance to Class D North semis: https://t.co/g63SpPuBkR
G2-Deer Isle-Stonington 57, #7-Ashland 28
No. 2 DISHS beats No. 7 Ashland 51-28 in Class D North quarters: https://t.co/JXSVhTE30g
G1-Southern Aroostook 84, #8-Washburn 31
No. 1 Southern Aroostook cruises past No. 8 Washburn 84-31: https://t.co/0GlGHy7raD

SEMIFINALS
Thursday, Feb. 21
G5: #3-Woodland (14-5) vs. #2-Deer Isle-Stonington (17-0), 7:05 p.m.
G6: #4-Schenck (13-6) vs. #1-Southern Aroostook (17-2), 8:35 p.m.

FINAL
Saturday, Feb. 23
G7: G5 winner vs. G6 winner, 9:05 a.m.

BOYS
Class B North
PRELIMINARY ROUND
Tuesday, Feb. 12
#10-Washington Academy 57, #7-Orono 38
#6-Ellsworth 68, #11-Winslow 43  
Thursday, Feb. 14
#8-Presque Isle 52, #9-Foxcroft Academy 49

QUARTERFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Friday, Feb. 15
G2: Ellsworth 71, Mt. Desert Island 48
No. 6 Ellsworth boys dominates rival No. 3 MDI 71-48 in Class B North quarters: https://t.co/1IIf91V992
G3: Caribou 73, Washington Academy 49
No. 2 Caribou beats No. 10 Washington Academy 73-49: https://t.co/6CeeM1KJ63

Saturday, Feb. 16
G1: #5-MCI 58, #4-Oceanside 52 OT
MCI boys advance to semifinals with come-from-behind overtime win: https://t.co/ejM9346eRH
Postgame interviews - MCI after an overtime quarterfinal win over Oceanside: https://t.co/BYhZJ2vFEV
Video highlights - MCI quarterfinal win over Oceanside: https://t.co/00LxTa85R3

G4: #1-Hermon 58, #8-Presque Isle 30
Hermon boys win 40th straight game; to face MCI in semifinals https://t.co/yBKXCMMa6D
Hermon boys postgame interviews after quarterfinal win: https://t.co/jnVuHYv699

SEMIFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Wednesday, Feb. 20
G5: #6-Ellsworth (14-6) vs. #2-Caribou (16-3), 2:05 p.m.
G6: #5-MCI (15-4) vs. #1-Hermon (19-0), 3:35 p.m.

FINAL
at Cross Insurance Center, Bangor
Saturday, Feb. 23
G7: G5 winner vs. G6 winner, 3:45 p.m.

Class C North
PRELIMINARY ROUND
Tuesday, Feb. 12
#7-Dexter 54, #10-Bucksport 35
#11-Calais 53, #6-Fort Kent 48
#3-George Stevens 79, #14-Central 64
Thursday, Feb. 14
#8-Sumner 70, #9-Fort Fairfield 59
#5-Penobscot Valley 89, #12-Piscataquis 64
#4-Houlton 74, #13-Lee Academy 55

QUARTERFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Tuesday, Feb. 19
G1: #4-Houlton 72, #5-Penobscot Valley 32
Houlton postgame interviews after quarterfinal win over PVHS: https://t.co/d2dZkZnLOl
G2: #3-George Stevens 73, #11-Calais 37
Szwez, Wardwell, Dannenburg help GSA boys to easy quarterfinal win: https://t.co/lFDk7DlV9s
G3: #2-Mattanawcook Academy 47, #7-Dexter 37
Mattanawcook advances to set up semifinal showdown with George Stevens: https://t.co/yEnQPkEDAL
G4: #8-Sumner 54, #1-Central Aroostook 53
Central Aroostook just misses in final second as Sumner holds on for win: https://t.co/okJGF5dr7R

SEMIFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Friday, Feb. 22
G5: #3-George Stevens (17-3) vs. #2-Mattanawcook Academy (16-3), 2:05 p.m.
G6: #4-Houlton (16-4) vs. #8 Sumner (13-7), 3:35

FINAL
at Cross Insurance Center, Bangor
Saturday, Feb. 23
G7: G5 winner vs. G6 winner, 8:45 p.m.

Class D North
PRELIMINARY ROUND
Wednesday, Feb. 13
#7-Deer Isle-Stonington 45, #10-Machias 42
Thursday, Feb. 14
#8-Van Buren 46, #9-Washburn 31


QUARTERFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Saturday, Feb. 16
G2: #3-Greater Houlton Christian 54, #6-Southern Aroostook 44
Houlton Christian beats Southern Aroostook: https://bangordailynews.com/2019/02/16/ ... ayoff-win/
G3: #2-Jonesport-Beals 63, #7-Deer Isle-Stonington 45
Video Highlights: Class D Boys Quarter-Final: #6 Southern Aroostook vs. #3 Greater Houlton Christian Academy: https://t.co/EcQiio5hDH
Jonesport Beals Thwarts Late Comeback By Deer Isle To Advance To Semis: https://t.co/vaVijaXX4O


Monday, Feb. 18
G4-Schenck 69, #5-Easton 52
No. 4 Schenck girls use big first half to down No. 5 Shead, boys beat Easton: https://t.co/4kLYCF0J2W
G1-Woodland 76, #8-Van Buren 29
Woodland boys advance to Class D North semis: https://t.co/g63SpPuBkR

SEMIFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Thursday, Feb. 21
G5: #3-Greater Houlton Christian (16-2) vs. #2-Jonesport-Beals (16-2), 2:05 p.m.
G6: #4-Schenck (12-7) vs. #1-Woodland (17-1), 3:35 p.m.
FINAL
at Cross Insurance Center, Bangor
Saturday, Feb. 23
G7: G5 winner vs. G6 winner, 10:45 a.m.


Updated
Twitter.com/MattyBRadio
105Sports.com
User avatar
MattyB
 
Posts: 4426
Joined: Wed Nov 26, 2008 5:54 pm
Location: As far away from you as possible


Return to Maine Colleges (other than D1 UMaine)

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 46 guests