MPA Tourney 2019: Augusta

Post info or Comments: All Things Maine Outdoors...

MPA Tourney 2019: Augusta

Postby MattyB » Sat Feb 09, 2019 9:27 am

MAINE INVITATIONAL BASKETBALL TOURNAMENT 2019
Classes A North, and South C and D
Augusta Civic Center

Radio(FREE): http://station.voscast.com/505094078e7c1/
Video:
NFHS High School Sports Network Coverage – Quarterfinal Games (Subscription Required)
Northeast Sports Network Coverage – Semifinal and Regional Final Games
Maine Public Broadcasting Coverage – State Championship Games

Augusta Civic Center
BOYS
Class A North
QUARTERFINALS
Saturday, Feb. 16
G1: #4-Lawrence 53, #5-Erskine Academy 38 
Lawrence boys basketball ousts Erskines to reach A North semifinals for 1st time since 2013: https://t.co/4VOqf9bvbv
G2: #6-Brewer 71, #3-Mt. Blue 60 
Brewer boys upset Mt. Blue in A North quarterfinals: https://bangordailynews.com/2019/02/16/ ... terfinals/
G3: #7-Skowhegan 68, #2-Hampden Academy 63 
Highlight: Skowhegan upends Hampden: https://t.co/wB1yAL8Pbi
Skowhegan boys stun Hampden Academy in A North quarterfinals: https://bangordailynews.com/2019/02/16/ ... terfinals/
G4: #1-Cony 73, #8-Medomak Valley 71
Cony stuns Medomak Valley in final minute in Class A North quarterfinals: https://t.co/dk0xD90juV

SEMIFINALS
Wednesday, Feb. 20
G5: #7-Skowhegan 58, #6-Brewer 46  
G6: #4-Lawrence 63, #1-Cony 56

FINAL
Friday, Feb. 22
G7: #7-Skowhegan (10-10) vs. #4-Lawrence (12-8), 8:45 p.m.

Class C South
PRELIMINARY ROUND
Wednesday, Feb. 13
#9-Dirigo 59, #8-North Yarmouth Academy 47  
#7-Old Orchard Beach 50, #10-Madison 29  
#6-Monmouth Academy 68, #11-Mt. Abram 52
#5-Traip Academy 61, #12-Buckfield 26

QUARTERFINALS
Monday, Feb. 18
G4-Traip Academy 70, #4-Boothbay 60  
Traip boys get their long-awaited breakthrough moment at the Augusta Civic Center. Here's the recap by @MikeZhe603 of a wild win over Boothbay to advance in the Class C South tourney: https://t.co/ie6isYJHRS
G3-Hall-Dale 83, #6-Monmouth Academy 57 
Hall-Dale’s Ashtyn Abbott throws down one of his two dunks in the game as the #3 Bulldogs defeat #6 Monmouth in the C South quarterfinals: https://twitter.com/MBRRadio/status/1097618233430106115
G2-Waynflete 67, #7-Old Orchard Beach 32 
It was all Waynflete in Monday's quarterfinal vs. OOB: https://t.co/oy0qIZlAjy
G1-Winthrop 67, #9-Dirigo 51
Top-seeded Winthrop handles Dirigo: https://t.co/BY8yeLRkmq

SEMIFINALS
Thursday, Feb. 21
G5: #3-Hall-Dale 65, #2-Waynflete 58
Hall-Dale ousts Waynflete in Class C South semifinals: https://t.co/t6zH9MUf8a
G6:#1-Winthrop 68, #5-Traip Academy 25
Winthrop routs Traip in C South semifinals: https://t.co/nZsjh0lVWY

FINAL
Saturday, Feb. 23
G7: #3-Hall-Dale (19-1) vs. #1-Winthrop (19-1), 8:45 p.m.

Class D South
QUARTERFINALS
Saturday, Feb. 16
G1: #5-Greenville (8-10) at #4-Rangeley (12-6), 11:30 a.m.
Defending champs Greenville boys upset Rangeley in D South quarterfinals: https://bangordailynews.com/2019/02/16/ ... terfinals/
G4: #8-Seacoast Christian (3-15) at #1-Forest Hills (18-0), 1 p.m.
Forest Hills boys dominate Seacoast Christian to advance to D South semis: https://bangordailynews.com/2019/02/16/ ... uth-semis/

Monday, Feb. 18
G2: #3-Valley 58, #6-Vinalhaven 43
Valley boys basketball faced a few different obstacles Monday in a D South quarterfinal victory over Vinalhaven: https://t.co/b23NDeV6nA
G3: #2-Temple Academy 63, #7-Pine Tree Academy 44 
Determined Temple boys on a mission this season, and the Bereans took a step forward Monday: https://t.co/GPSs1SuPcS

SEMIFINALS
Wednesday, Feb. 20
G5: #2-Temple Academy 57, #3-Valley 52 
G6: #1-Forest Hills 72, #5-Greenville 37

FINAL
Saturday, Feb. 23
G7: #2-Temple Academy (15-5) vs. #1-Forest Hills (20-0), 2:45 p.m.

Augusta Civic Center
GIRLS
Class A North
QUARTERFINALS
Friday, Feb. 15
G1: Messalonskee 39, Gardiner 33
Highlights: No. 5 Messalonksee fights off dry spells from the field to upend No. 4 Gardiner 39-33 - https://t.co/HTZStP0E6O
G2: Lawrence 57, Medomak Valley 33
Highlights: No. 3 Lawrence moves into the Class A North girls semifinals with win over No. 6 Medomak Valley - https://t.co/G5IUA2gPI7
G3: Hampden Academy 44, Erskine Academy 26
Highlights: No. 2 Hampden sets up rematch with Lawrence with win over No. 7 Erskine 57-33 -https://t.co/OfkvjKCQLJ
G4: Skowhegan 46, Camden Hills 30
Highlights: No. 1 Skowhegan girls basketball outlasts No. 8 Camden Hills 46-30/Cooke gets 1k: https://t.co/1nhr6zJIvN
Story: https://t.co/aOtV7Ce9Mp

SEMIFINALS
Tuesday, Feb. 19
G5: #2-Hampden Academy 50, #3-Lawrence 36
@HABroncosAD roll past Lawrence in Class A North girls semifinal game: https://t.co/0QFpQAAzMT
G6: #1-Skowhegan 58, #5-Messalonskee 37
: @Skowsports rolls into Class A North final: https://t.co/gfmhhMutHM

FINAL
Friday, Feb. 22
G7: #2-Hampden Academy (16-4) vs. #1-Skowhegan (20-0), 7:05 p.m.

Class C South
PRELIMINARY ROUND
Tuesday, Feb. 12
P1: St. Dominic 64, Buckfield 28
P3: Monmouth Academy 41, Carrabec 30
P4: Traip Academy 39, Hall-Dale 35
P5: Madison 39, Hebron Academy 16
Wednesday 2/12/2019
P2: #7-Old Orchard Beach 38, #10-Richmond 32

QUARTERFINALS
Tuesday, Feb. 19
G1: #13-Madison 50, #12-Traip Academy 35
Madison wins again in C South tournament: https://t.co/jMDjMNSs2L
G2: #3-North Yarmouth Academy 52, #6-Monmouth Academy 35
NYA ousts defending Class C champion Monmouth: https://t.co/QX2EBKm4dg
G3: #2-Winthrop 50, #7-Old Orchard Beach 41
Strong fourth quarter for the Ramblers. Girls basketball: Winthrop recovers in time, tops Old Orchard Beach: https://t.co/WBUFrPNZwg
G4: #1-Boothbay 32, #8-St. Dominic 26
Girls’ basketball: Boothbay sidesteps pesky St. Dom’s: https://t.co/WkH3IgFi4M

SEMIFINALS
Thursday, Feb. 21
G5: #3-North Yarmouth Academy 55, #2-Winthrop 34
NYA cruises into Class C South title game: https://www.pressherald.com/2019/02/21/ ... itle-game/
G6: #1-Boothbay 55, #13-Madison 23
Boothnay jumps out to a 20-1 lead, cruises into regional final: https://www.pressherald.com/2019/02/21/ ... s-madison/

FINAL
Saturday, Feb. 23
G7: #3-North Yarmouth Academy (16-4) vs. #1-Boothbay (20-0), 7:05 p.m.

Class D South
QUARTERFINALS
Class D South
QUARTERFINALS
Saturday, Feb. 16
#4-Valley 52, #5-Forest Hills 29 
Valley girls rout Forest Hills in D South quarterfinals: https://bangordailynews.com/2019/02/16/ ... terfinals/
#1-Rangeley 56, #8-Seacoast Christian 23  
Rangeley girls beat Seacoast Christian, advance to D South semis: https://bangordailynews.com/2019/02/16/ ... uth-semis/

Monday, Feb. 18
G2: #3-Greenville 37, #6-Pine Tree Academy 16  
https://twitter.com/MBRRadio/status/1097527074137485312
G3: #2-Temple Academy 54, #7-Vinalhaven 40 
https://twitter.com/MBRRadio/status/1097556256779317249

SEMIFINALS
Wednesday, Feb. 20
G5: #3-Greenville 50, #2-Temple Academy 29
Greenville sinks Temple to reach D South final: https://www.centralmaine.com/2019/02/20 ... uth-final/
G6: #1-Rangeley 50, #4-Valley 29
Top seed Rangeley stifles No. 4 Valley: https://www.centralmaine.com/2019/02/20 ... -4-valley/

FINAL
Saturday, Feb. 23
G7: #3-Greenville (14-6) vs. #1-Rangeley (19-1), 1:05 p.m.
Twitter.com/MattyBRadio
105Sports.com
User avatar
MattyB
 
Posts: 4437
Joined: Wed Nov 26, 2008 5:54 pm
Location: As far away from you as possible

Re: MPA Tourney 2019: Augusta

Postby dukefan » Sun Feb 10, 2019 1:18 pm

What about the Bangor tourney?
dukefan
 
Posts: 1286
Joined: Sun Jan 31, 2010 12:19 pm

Re: MPA Tourney 2019: Augusta

Postby givengo » Sun Feb 10, 2019 2:40 pm

Maybe the MPA second looked the Augusta tournament set up, and will revise the Bangor tournament to be set up the same way , but bumping the D Finals to Friday, 1pm/3pm ? and C Finals Sat evening 6 and 8pm? Would be nice to see this happen....spreading out the entire B,C,and D with at least one day to prepare for next opponent. Class C has always gotten the bad end of the deal with Semi's on Friday and Finals on Saturday...with NO TIME for the Semi Final winners on FRIDAY TO PREPARE FOR THEIR FINAL OPPONENTS ON SATURDAY. The MPA really needs to take a look at this for the future! Just an opinion......and I hope this can get to the MPA tournament committee for BANGOR.....
givengo
 
Posts: 180
Joined: Thu Jan 08, 2009 10:18 pm

Re: MPA Tourney 2019: Augusta

Postby MattyB » Sun Feb 10, 2019 7:28 pm

givengo wrote:Maybe the MPA second looked the Augusta tournament set up, and will revise the Bangor tournament to be set up the same way , but bumping the D Finals to Friday, 1pm/3pm ? and C Finals Sat evening 6 and 8pm? Would be nice to see this happen....spreading out the entire B,C,and D with at least one day to prepare for next opponent. Class C has always gotten the bad end of the deal with Semi's on Friday and Finals on Saturday...with NO TIME for the Semi Final winners on FRIDAY TO PREPARE FOR THEIR FINAL OPPONENTS ON SATURDAY. The MPA really needs to take a look at this for the future! Just an opinion......and I hope this can get to the MPA tournament committee for BANGOR.....


Bangor Tourney Thread: viewtopic.php?f=97&t=79986
Twitter.com/MattyBRadio
105Sports.com
User avatar
MattyB
 
Posts: 4437
Joined: Wed Nov 26, 2008 5:54 pm
Location: As far away from you as possible

Re: MPA Tourney 2019: Augusta

Postby MattyB » Tue Feb 19, 2019 1:56 am

MattyB wrote:MAINE INVITATIONAL BASKETBALL TOURNAMENT 2019
Classes A North, and South C and D
Augusta Civic Center

Radio(FREE): http://station.voscast.com/505094078e7c1/
Video:
NFHS High School Sports Network Coverage – Quarterfinal Games (Subscription Required)
Northeast Sports Network Coverage – Semifinal and Regional Final Games
Maine Public Broadcasting Coverage – State Championship Games

Augusta Civic Center
BOYS
Class A North
QUARTERFINALS
Saturday, Feb. 16
G1: #4-Lawrence 53, #5-Erskine Academy 38 
Lawrence boys basketball ousts Erskines to reach A North semifinals for 1st time since 2013: https://t.co/4VOqf9bvbv
G2: #6-Brewer 71, #3-Mt. Blue 60 
Brewer boys upset Mt. Blue in A North quarterfinals: https://bangordailynews.com/2019/02/16/ ... terfinals/
G3: #7-Skowhegan 68, #2-Hampden Academy 63 
Highlight: Skowhegan upends Hampden: https://t.co/wB1yAL8Pbi
Skowhegan boys stun Hampden Academy in A North quarterfinals: https://bangordailynews.com/2019/02/16/ ... terfinals/
G4: #1-Cony 73, #8-Medomak Valley 71
Cony stuns Medomak Valley in final minute in Class A North quarterfinals: https://t.co/dk0xD90juV

SEMIFINALS
Wednesday, Feb. 20
G5: #7-Skowhegan (9-10) vs. #6-Brewer (10-9), 7 p.m.
G6: #4-Lawrence (11-8) vs. #1-Cony (15-4), 8:30 p.m.

FINAL
Friday, Feb. 22
G7: G5 winner vs. G6 winner, 8:45 p.m.

Class C South
PRELIMINARY ROUND
Wednesday, Feb. 13
#9-Dirigo 59, #8-North Yarmouth Academy 47  
#7-Old Orchard Beach 50, #10-Madison 29  
#6-Monmouth Academy 68, #11-Mt. Abram 52
#5-Traip Academy 61, #12-Buckfield 26

QUARTERFINALS
Monday, Feb. 18
G4-Traip Academy 70, #4-Boothbay 60  
Traip boys get their long-awaited breakthrough moment at the Augusta Civic Center. Here's the recap by @MikeZhe603 of a wild win over Boothbay to advance in the Class C South tourney: https://t.co/ie6isYJHRS
G3-Hall-Dale 83, #6-Monmouth Academy 57 
Hall-Dale’s Ashtyn Abbott throws down one of his two dunks in the game as the #3 Bulldogs defeat #6 Monmouth in the C South quarterfinals: https://twitter.com/MBRRadio/status/1097618233430106115
G2-Waynflete 67, #7-Old Orchard Beach 32 
It was all Waynflete in Monday's quarterfinal vs. OOB: https://t.co/oy0qIZlAjy
G1-Winthrop 67, #9-Dirigo 51
Top-seeded Winthrop handles Dirigo: https://t.co/BY8yeLRkmq

SEMIFINALS
Thursday, Feb. 21
G5: #3-Hall-Dale (18-1) vs. #2-Waynflete (15-2), 7 p.m.
G6: #5-Traip Academy (15-5) vs. #1-Winthrop (18-1), 8:30 p.m.

FINAL
Saturday, Feb. 23
G7: G5 winner vs. G6 winner, 8:45 p.m.

Class D South
QUARTERFINALS
Saturday, Feb. 16
G1: #5-Greenville (8-10) at #4-Rangeley (12-6), 11:30 a.m.
Defending champs Greenville boys upset Rangeley in D South quarterfinals: https://bangordailynews.com/2019/02/16/ ... terfinals/
G4: #8-Seacoast Christian (3-15) at #1-Forest Hills (18-0), 1 p.m.
Forest Hills boys dominate Seacoast Christian to advance to D South semis: https://bangordailynews.com/2019/02/16/ ... uth-semis/

Monday, Feb. 18
G2: #3-Valley 58, #6-Vinalhaven 43
Valley boys basketball faced a few different obstacles Monday in a D South quarterfinal victory over Vinalhaven: https://t.co/b23NDeV6nA
G3: #2-Temple Academy 63, #7-Pine Tree Academy 44 
Determined Temple boys on a mission this season, and the Bereans took a step forward Monday: https://t.co/GPSs1SuPcS

SEMIFINALS
Wednesday, Feb. 20
G5: #3-Valley (14-5) vs. # 2 Temple, 2:30 p.m.
G6: #5-Greenville (9-10) vs. #1-Forest Hills (19-0), 4 p.m.

FINAL
Saturday, Feb. 23
G7: G5 winner vs. G6 winner, 2:45 p.m.

Augusta Civic Center
GIRLS
Class A North
QUARTERFINALS
Friday, Feb. 15
G1: Messalonskee 39, Gardiner 33
Highlights: No. 5 Messalonksee fights off dry spells from the field to upend No. 4 Gardiner 39-33 - https://t.co/HTZStP0E6O
G2: Lawrence 57, Medomak Valley 33
Highlights: No. 3 Lawrence moves into the Class A North girls semifinals with win over No. 6 Medomak Valley - https://t.co/G5IUA2gPI7
G3: Hampden Academy 44, Erskine Academy 26
Highlights: No. 2 Hampden sets up rematch with Lawrence with win over No. 7 Erskine 57-33 -https://t.co/OfkvjKCQLJ
G4: Skowhegan 46, Camden Hills 30
Highlights: No. 1 Skowhegan girls basketball outlasts No. 8 Camden Hills 46-30/Cooke gets 1k: https://t.co/1nhr6zJIvN
Story: https://t.co/aOtV7Ce9Mp

SEMIFINALS
Tuesday, Feb. 19
G5: G2 winner vs. G3 winner, 7 p.m.
G6: G1 winner vs. G4 winner, 8:30 p.m.

FINAL
Friday, Feb. 22
G7: G5 winner vs. G6 winner, 7:05 p.m.

Class C South
PRELIMINARY ROUND
Tuesday, Feb. 12
P1: St. Dominic 64, Buckfield 28
P3: Monmouth Academy 41, Carrabec 30
P4: Traip Academy 39, Hall-Dale 35
P5: Madison 39, Hebron Academy 16
Wednesday 2/12/2019
P2: #7-Old Orchard Beach 38, #10-Richmond 32

QUARTERFINALS
Tuesday, Feb. 19
G1: #13-Madison (6-13) vs. #12-Traip Academy (8-11), 2:30 p.m.
G2: #6-Monmouth Academy (15-4) vs. #3-North Yarmouth Academy (14-4), 10 a.m.
G3: #7-Old Orchard Beach (12-7) vs. #2-Winthrop (16-2), 11:30 a.m.
G4: #8-St. Dominic (12-7) vs. #1-Boothbay (18-0), 4 p.m.

SEMIFINALS
Thursday, Feb. 21
G5: G2 winner vs. G3 winner, 2:30 p.m.
G6: G1 winner vs. G4 winner, 4 p.m.

FINAL
Saturday, Feb. 23
G7: G5 winner vs. G6 winner, 7:05 p.m.

Class D South
QUARTERFINALS
Class D South
QUARTERFINALS
Saturday, Feb. 16
#4-Valley 52, #5-Forest Hills 29 
Valley girls rout Forest Hills in D South quarterfinals: https://bangordailynews.com/2019/02/16/ ... terfinals/
#1-Rangeley 56, #8-Seacoast Christian 23  
Rangeley girls beat Seacoast Christian, advance to D South semis: https://bangordailynews.com/2019/02/16/ ... uth-semis/

Monday, Feb. 18
G2: #3-Greenville 37, #6-Pine Tree Academy 16  
https://twitter.com/MBRRadio/status/1097527074137485312
G3: #2-Temple Academy 54, #7-Vinalhaven 40 
https://twitter.com/MBRRadio/status/1097556256779317249

SEMIFINALS
Wednesday, Feb. 20
G5: #3-Greenville (13-6) vs. #2-Temple Academy (15-4), 10 a.m.
G6: #4-Valley (10-9) vs. #1-Rangeley (18-1), 11:30 a.m.

FINAL
Saturday, Feb. 23
G7: G5 winner vs. G6 winner, 1:05 p.m.

Updated
Twitter.com/MattyBRadio
105Sports.com
User avatar
MattyB
 
Posts: 4437
Joined: Wed Nov 26, 2008 5:54 pm
Location: As far away from you as possible

Re: MPA Tourney 2019: Augusta

Postby MattyB » Wed Feb 20, 2019 12:15 am

MattyB wrote:MAINE INVITATIONAL BASKETBALL TOURNAMENT 2019
Classes A North, and South C and D
Augusta Civic Center

Radio(FREE): http://station.voscast.com/505094078e7c1/
Video:
NFHS High School Sports Network Coverage – Quarterfinal Games (Subscription Required)
Northeast Sports Network Coverage – Semifinal and Regional Final Games
Maine Public Broadcasting Coverage – State Championship Games

Augusta Civic Center
BOYS
Class A North
QUARTERFINALS
Saturday, Feb. 16
G1: #4-Lawrence 53, #5-Erskine Academy 38 
Lawrence boys basketball ousts Erskines to reach A North semifinals for 1st time since 2013: https://t.co/4VOqf9bvbv
G2: #6-Brewer 71, #3-Mt. Blue 60 
Brewer boys upset Mt. Blue in A North quarterfinals: https://bangordailynews.com/2019/02/16/ ... terfinals/
G3: #7-Skowhegan 68, #2-Hampden Academy 63 
Highlight: Skowhegan upends Hampden: https://t.co/wB1yAL8Pbi
Skowhegan boys stun Hampden Academy in A North quarterfinals: https://bangordailynews.com/2019/02/16/ ... terfinals/
G4: #1-Cony 73, #8-Medomak Valley 71
Cony stuns Medomak Valley in final minute in Class A North quarterfinals: https://t.co/dk0xD90juV

SEMIFINALS
Wednesday, Feb. 20
G5: #7-Skowhegan (9-10) vs. #6-Brewer (10-9), 7 p.m.
G6: #4-Lawrence (11-8) vs. #1-Cony (15-4), 8:30 p.m.

FINAL
Friday, Feb. 22
G7: G5 winner vs. G6 winner, 8:45 p.m.

Class C South
PRELIMINARY ROUND
Wednesday, Feb. 13
#9-Dirigo 59, #8-North Yarmouth Academy 47  
#7-Old Orchard Beach 50, #10-Madison 29  
#6-Monmouth Academy 68, #11-Mt. Abram 52
#5-Traip Academy 61, #12-Buckfield 26

QUARTERFINALS
Monday, Feb. 18
G4-Traip Academy 70, #4-Boothbay 60  
Traip boys get their long-awaited breakthrough moment at the Augusta Civic Center. Here's the recap by @MikeZhe603 of a wild win over Boothbay to advance in the Class C South tourney: https://t.co/ie6isYJHRS
G3-Hall-Dale 83, #6-Monmouth Academy 57 
Hall-Dale’s Ashtyn Abbott throws down one of his two dunks in the game as the #3 Bulldogs defeat #6 Monmouth in the C South quarterfinals: https://twitter.com/MBRRadio/status/1097618233430106115
G2-Waynflete 67, #7-Old Orchard Beach 32 
It was all Waynflete in Monday's quarterfinal vs. OOB: https://t.co/oy0qIZlAjy
G1-Winthrop 67, #9-Dirigo 51
Top-seeded Winthrop handles Dirigo: https://t.co/BY8yeLRkmq

SEMIFINALS
Thursday, Feb. 21
G5: #3-Hall-Dale (18-1) vs. #2-Waynflete (15-2), 7 p.m.
G6: #5-Traip Academy (15-5) vs. #1-Winthrop (18-1), 8:30 p.m.

FINAL
Saturday, Feb. 23
G7: G5 winner vs. G6 winner, 8:45 p.m.

Class D South
QUARTERFINALS
Saturday, Feb. 16
G1: #5-Greenville (8-10) at #4-Rangeley (12-6), 11:30 a.m.
Defending champs Greenville boys upset Rangeley in D South quarterfinals: https://bangordailynews.com/2019/02/16/ ... terfinals/
G4: #8-Seacoast Christian (3-15) at #1-Forest Hills (18-0), 1 p.m.
Forest Hills boys dominate Seacoast Christian to advance to D South semis: https://bangordailynews.com/2019/02/16/ ... uth-semis/

Monday, Feb. 18
G2: #3-Valley 58, #6-Vinalhaven 43
Valley boys basketball faced a few different obstacles Monday in a D South quarterfinal victory over Vinalhaven: https://t.co/b23NDeV6nA
G3: #2-Temple Academy 63, #7-Pine Tree Academy 44 
Determined Temple boys on a mission this season, and the Bereans took a step forward Monday: https://t.co/GPSs1SuPcS

SEMIFINALS
Wednesday, Feb. 20
G5: #3-Valley (14-5) vs. # 2 Temple, 2:30 p.m.
G6: #5-Greenville (9-10) vs. #1-Forest Hills (19-0), 4 p.m.

FINAL
Saturday, Feb. 23
G7: G5 winner vs. G6 winner, 2:45 p.m.

Augusta Civic Center
GIRLS
Class A North
QUARTERFINALS
Friday, Feb. 15
G1: Messalonskee 39, Gardiner 33
Highlights: No. 5 Messalonksee fights off dry spells from the field to upend No. 4 Gardiner 39-33 - https://t.co/HTZStP0E6O
G2: Lawrence 57, Medomak Valley 33
Highlights: No. 3 Lawrence moves into the Class A North girls semifinals with win over No. 6 Medomak Valley - https://t.co/G5IUA2gPI7
G3: Hampden Academy 44, Erskine Academy 26
Highlights: No. 2 Hampden sets up rematch with Lawrence with win over No. 7 Erskine 57-33 -https://t.co/OfkvjKCQLJ
G4: Skowhegan 46, Camden Hills 30
Highlights: No. 1 Skowhegan girls basketball outlasts No. 8 Camden Hills 46-30/Cooke gets 1k: https://t.co/1nhr6zJIvN
Story: https://t.co/aOtV7Ce9Mp

SEMIFINALS
Tuesday, Feb. 19
G5: #2-Hampden Academy 50, #3-Lawrence 36
@HABroncosAD roll past Lawrence in Class A North girls semifinal game: https://t.co/0QFpQAAzMT
G6: #1-Skowhegan 58, #5-Messalonskee 37
: @Skowsports rolls into Class A North final: https://t.co/gfmhhMutHM

FINAL
Friday, Feb. 22
G7: #2-Hampden Academy (16-4) vs. #1-Skowhegan (20-0), 7:05 p.m.

Class C South
PRELIMINARY ROUND
Tuesday, Feb. 12
P1: St. Dominic 64, Buckfield 28
P3: Monmouth Academy 41, Carrabec 30
P4: Traip Academy 39, Hall-Dale 35
P5: Madison 39, Hebron Academy 16
Wednesday 2/12/2019
P2: #7-Old Orchard Beach 38, #10-Richmond 32

QUARTERFINALS
Tuesday, Feb. 19
G1: #13-Madison 50, #12-Traip Academy 35
Madison wins again in C South tournament: https://t.co/jMDjMNSs2L
G2: #3-North Yarmouth Academy 52, #6-Monmouth Academy 35
NYA ousts defending Class C champion Monmouth: https://t.co/QX2EBKm4dg
G3: #2-Winthrop 50, #7-Old Orchard Beach 41
Strong fourth quarter for the Ramblers. Girls basketball: Winthrop recovers in time, tops Old Orchard Beach: https://t.co/WBUFrPNZwg
G4: #1-Boothbay 32, #8-St. Dominic 26
Girls’ basketball: Boothbay sidesteps pesky St. Dom’s: https://t.co/WkH3IgFi4M

SEMIFINALS
Thursday, Feb. 21
G5: #3-North Yarmouth Academy (15-4) vs. #2-Winthrop (17-2), 2:30 p.m.
G6: #13-Madison (7-13) vs. #1-Boothbay (19-0), 4 p.m.

FINAL
Saturday, Feb. 23
G7: G5 winner vs. G6 winner, 7:05 p.m.

Class D South
QUARTERFINALS
Class D South
QUARTERFINALS
Saturday, Feb. 16
#4-Valley 52, #5-Forest Hills 29 
Valley girls rout Forest Hills in D South quarterfinals: https://bangordailynews.com/2019/02/16/ ... terfinals/
#1-Rangeley 56, #8-Seacoast Christian 23  
Rangeley girls beat Seacoast Christian, advance to D South semis: https://bangordailynews.com/2019/02/16/ ... uth-semis/

Monday, Feb. 18
G2: #3-Greenville 37, #6-Pine Tree Academy 16  
https://twitter.com/MBRRadio/status/1097527074137485312
G3: #2-Temple Academy 54, #7-Vinalhaven 40 
https://twitter.com/MBRRadio/status/1097556256779317249

SEMIFINALS
Wednesday, Feb. 20
G5: #3-Greenville (13-6) vs. #2-Temple Academy (15-4), 10 a.m.
G6: #4-Valley (10-9) vs. #1-Rangeley (18-1), 11:30 a.m.

FINAL
Saturday, Feb. 23
G7: G5 winner vs. G6 winner, 1:05 p.m.


Updated
Twitter.com/MattyBRadio
105Sports.com
User avatar
MattyB
 
Posts: 4437
Joined: Wed Nov 26, 2008 5:54 pm
Location: As far away from you as possible

Re: MPA Tourney 2019: Augusta

Postby MattyB » Fri Feb 22, 2019 12:13 am

MattyB wrote:MAINE INVITATIONAL BASKETBALL TOURNAMENT 2019
Classes A North, and South C and D
Augusta Civic Center

Radio(FREE): http://station.voscast.com/505094078e7c1/
Video:
NFHS High School Sports Network Coverage – Quarterfinal Games (Subscription Required)
Northeast Sports Network Coverage – Semifinal and Regional Final Games
Maine Public Broadcasting Coverage – State Championship Games

Augusta Civic Center
BOYS
Class A North
QUARTERFINALS
Saturday, Feb. 16
G1: #4-Lawrence 53, #5-Erskine Academy 38 
Lawrence boys basketball ousts Erskines to reach A North semifinals for 1st time since 2013: https://t.co/4VOqf9bvbv
G2: #6-Brewer 71, #3-Mt. Blue 60 
Brewer boys upset Mt. Blue in A North quarterfinals: https://bangordailynews.com/2019/02/16/ ... terfinals/
G3: #7-Skowhegan 68, #2-Hampden Academy 63 
Highlight: Skowhegan upends Hampden: https://t.co/wB1yAL8Pbi
Skowhegan boys stun Hampden Academy in A North quarterfinals: https://bangordailynews.com/2019/02/16/ ... terfinals/
G4: #1-Cony 73, #8-Medomak Valley 71
Cony stuns Medomak Valley in final minute in Class A North quarterfinals: https://t.co/dk0xD90juV

SEMIFINALS
Wednesday, Feb. 20
G5: #7-Skowhegan 58, #6-Brewer 46  
G6: #4-Lawrence 63, #1-Cony 56

FINAL
Friday, Feb. 22
G7: #7-Skowhegan (10-10) vs. #4-Lawrence (12-8), 8:45 p.m.

Class C South
PRELIMINARY ROUND
Wednesday, Feb. 13
#9-Dirigo 59, #8-North Yarmouth Academy 47  
#7-Old Orchard Beach 50, #10-Madison 29  
#6-Monmouth Academy 68, #11-Mt. Abram 52
#5-Traip Academy 61, #12-Buckfield 26

QUARTERFINALS
Monday, Feb. 18
G4-Traip Academy 70, #4-Boothbay 60  
Traip boys get their long-awaited breakthrough moment at the Augusta Civic Center. Here's the recap by @MikeZhe603 of a wild win over Boothbay to advance in the Class C South tourney: https://t.co/ie6isYJHRS
G3-Hall-Dale 83, #6-Monmouth Academy 57 
Hall-Dale’s Ashtyn Abbott throws down one of his two dunks in the game as the #3 Bulldogs defeat #6 Monmouth in the C South quarterfinals: https://twitter.com/MBRRadio/status/1097618233430106115
G2-Waynflete 67, #7-Old Orchard Beach 32 
It was all Waynflete in Monday's quarterfinal vs. OOB: https://t.co/oy0qIZlAjy
G1-Winthrop 67, #9-Dirigo 51
Top-seeded Winthrop handles Dirigo: https://t.co/BY8yeLRkmq

SEMIFINALS
Thursday, Feb. 21
G5: #3-Hall-Dale 65, #2-Waynflete 58
Hall-Dale ousts Waynflete in Class C South semifinals: https://t.co/t6zH9MUf8a
G6:#1-Winthrop 68, #5-Traip Academy 25
Winthrop routs Traip in C South semifinals: https://t.co/nZsjh0lVWY

FINAL
Saturday, Feb. 23
G7: #3-Hall-Dale (19-1) vs. #1-Winthrop (19-1), 8:45 p.m.

Class D South
QUARTERFINALS
Saturday, Feb. 16
G1: #5-Greenville (8-10) at #4-Rangeley (12-6), 11:30 a.m.
Defending champs Greenville boys upset Rangeley in D South quarterfinals: https://bangordailynews.com/2019/02/16/ ... terfinals/
G4: #8-Seacoast Christian (3-15) at #1-Forest Hills (18-0), 1 p.m.
Forest Hills boys dominate Seacoast Christian to advance to D South semis: https://bangordailynews.com/2019/02/16/ ... uth-semis/

Monday, Feb. 18
G2: #3-Valley 58, #6-Vinalhaven 43
Valley boys basketball faced a few different obstacles Monday in a D South quarterfinal victory over Vinalhaven: https://t.co/b23NDeV6nA
G3: #2-Temple Academy 63, #7-Pine Tree Academy 44 
Determined Temple boys on a mission this season, and the Bereans took a step forward Monday: https://t.co/GPSs1SuPcS

SEMIFINALS
Wednesday, Feb. 20
G5: #2-Temple Academy 57, #3-Valley 52 
G6: #1-Forest Hills 72, #5-Greenville 37

FINAL
Saturday, Feb. 23
G7: #2-Temple Academy (15-5) vs. #1-Forest Hills (20-0), 2:45 p.m.

Augusta Civic Center
GIRLS
Class A North
QUARTERFINALS
Friday, Feb. 15
G1: Messalonskee 39, Gardiner 33
Highlights: No. 5 Messalonksee fights off dry spells from the field to upend No. 4 Gardiner 39-33 - https://t.co/HTZStP0E6O
G2: Lawrence 57, Medomak Valley 33
Highlights: No. 3 Lawrence moves into the Class A North girls semifinals with win over No. 6 Medomak Valley - https://t.co/G5IUA2gPI7
G3: Hampden Academy 44, Erskine Academy 26
Highlights: No. 2 Hampden sets up rematch with Lawrence with win over No. 7 Erskine 57-33 -https://t.co/OfkvjKCQLJ
G4: Skowhegan 46, Camden Hills 30
Highlights: No. 1 Skowhegan girls basketball outlasts No. 8 Camden Hills 46-30/Cooke gets 1k: https://t.co/1nhr6zJIvN
Story: https://t.co/aOtV7Ce9Mp

SEMIFINALS
Tuesday, Feb. 19
G5: #2-Hampden Academy 50, #3-Lawrence 36
@HABroncosAD roll past Lawrence in Class A North girls semifinal game: https://t.co/0QFpQAAzMT
G6: #1-Skowhegan 58, #5-Messalonskee 37
: @Skowsports rolls into Class A North final: https://t.co/gfmhhMutHM

FINAL
Friday, Feb. 22
G7: #2-Hampden Academy (16-4) vs. #1-Skowhegan (20-0), 7:05 p.m.

Class C South
PRELIMINARY ROUND
Tuesday, Feb. 12
P1: St. Dominic 64, Buckfield 28
P3: Monmouth Academy 41, Carrabec 30
P4: Traip Academy 39, Hall-Dale 35
P5: Madison 39, Hebron Academy 16
Wednesday 2/12/2019
P2: #7-Old Orchard Beach 38, #10-Richmond 32

QUARTERFINALS
Tuesday, Feb. 19
G1: #13-Madison 50, #12-Traip Academy 35
Madison wins again in C South tournament: https://t.co/jMDjMNSs2L
G2: #3-North Yarmouth Academy 52, #6-Monmouth Academy 35
NYA ousts defending Class C champion Monmouth: https://t.co/QX2EBKm4dg
G3: #2-Winthrop 50, #7-Old Orchard Beach 41
Strong fourth quarter for the Ramblers. Girls basketball: Winthrop recovers in time, tops Old Orchard Beach: https://t.co/WBUFrPNZwg
G4: #1-Boothbay 32, #8-St. Dominic 26
Girls’ basketball: Boothbay sidesteps pesky St. Dom’s: https://t.co/WkH3IgFi4M

SEMIFINALS
Thursday, Feb. 21
G5: #3-North Yarmouth Academy 55, #2-Winthrop 34
NYA cruises into Class C South title game: https://www.pressherald.com/2019/02/21/ ... itle-game/
G6: #1-Boothbay 55, #13-Madison 23
Boothnay jumps out to a 20-1 lead, cruises into regional final: https://www.pressherald.com/2019/02/21/ ... s-madison/

FINAL
Saturday, Feb. 23
G7: #3-North Yarmouth Academy (16-4) vs. #1-Boothbay (20-0), 7:05 p.m.

Class D South
QUARTERFINALS
Class D South
QUARTERFINALS
Saturday, Feb. 16
#4-Valley 52, #5-Forest Hills 29 
Valley girls rout Forest Hills in D South quarterfinals: https://bangordailynews.com/2019/02/16/ ... terfinals/
#1-Rangeley 56, #8-Seacoast Christian 23  
Rangeley girls beat Seacoast Christian, advance to D South semis: https://bangordailynews.com/2019/02/16/ ... uth-semis/

Monday, Feb. 18
G2: #3-Greenville 37, #6-Pine Tree Academy 16  
https://twitter.com/MBRRadio/status/1097527074137485312
G3: #2-Temple Academy 54, #7-Vinalhaven 40 
https://twitter.com/MBRRadio/status/1097556256779317249

SEMIFINALS
Wednesday, Feb. 20
G5: #3-Greenville 50, #2-Temple Academy 29
Greenville sinks Temple to reach D South final: https://www.centralmaine.com/2019/02/20 ... uth-final/
G6: #1-Rangeley 50, #4-Valley 29
Top seed Rangeley stifles No. 4 Valley: https://www.centralmaine.com/2019/02/20 ... -4-valley/

FINAL
Saturday, Feb. 23
G7: #3-Greenville (14-6) vs. #1-Rangeley (19-1), 1:05 p.m.


Updated
Twitter.com/MattyBRadio
105Sports.com
User avatar
MattyB
 
Posts: 4437
Joined: Wed Nov 26, 2008 5:54 pm
Location: As far away from you as possible


Return to Maine Outdoors

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests