Results

post info & talk all things Skiing...

Results

Postby MattyB » Wed Jan 16, 2019 11:23 pm

GIRLS' NORDIC SKIING

WMC 5k skate: Gray-NG, Falmouth, Freeport, Waynflete, York at Cape Elizabeth
1. Clement (Fal.) 16:12; 2. Horne (Fre.) 17:27; 3. Greuel (Fre.) 17:42; 4. Dawson (Fre.) 17:44; 5. Sandberg (W) 18:24; 6. Dowling (Fal.) 18:30; 7. Dries (Fal.) 18:34; 8. Bliss (W) 18:37; 9. Keliher (Fre.) 19:10; 10. Werner (W) 19:26; 11. Southall (Fre.) 19:37; 12. Ramsdell (Fal.) 20:38; 13. Errico (Fre.) 20:53; 14. Pope (Fre.) 20:55; 15. Fallon (Fre.) 21:00; 16. Wagg (W) 21:21; 17. Battle (B) 21:24; 18. Coughlin (B) 22:05; 19. Goodwin (Fre.) 22:16; 20. Newton (Y) 22:42; 21. Tracy (Fre.) 22:58; 22. Soule (Fre.) 23:09; 23. Coughlin (B) 24:36; 24. Findlay (Fal.) 24:38; 25. Leary-Forrey (C) 25:17; 26. Whittier (Fre.) 25:54; 27. Murray (Fre.) 26:11; 28. Mosier (Fre.) 26:47; 29. Goodwin (W) 27:04
Twitter.com/MattyBRadio
MaineSports.Net
User avatar
MattyB
 
Posts: 5492
Joined: Wed Nov 26, 2008 5:54 pm
Location: As far away from you as possible

Re: Results

Postby MattyB » Wed Jan 16, 2019 11:25 pm

KVAC/MVC Slalom
BOYS' ALPINE SKIING

Mt. Blue 793
Maranacook 768
Mountain Valley 701
Spruce Mountain 701
Skowhegan 683
Rangeley 683
Winthrop 180
Leavitt 165

1. S. Smith (MtB), 1:14.88; 2. Yeaton (MtB), 1:15.16; 3. Kearing (MtB), 1:15.89; 4. McKee (Mar), 1:17.26; 5. J. Smith (MtB), 1:18.15; 6. Sampson (SM), 1:21.41; 7. Gurney (MtB), 1:23.40; 9. Goodspeed (MtB), 1:25.59; 10. Paradis (SM), 1:25.83; 11. McGarr (Mar), 1:26.07; 12. J. Gilbert (SM), 1:26.82; 13. Howe (Mar), 1:27.14; 14. Rackliff (MtB), 1:29.02; 15. Gallant (MV), 1:29.80; 16. McPhedran (Mar), 1:29.94; 17. Beaudoin (MtB), 1:31.02; 18. McLaughlin (Mar), 1:31.30; 19. N. Gilbert (SM), 1:32.72; 20. Tamborini (Mar), 1:33.47; 21. Anuszewski (Win), 1:33.67; 22. Soper (SM), 1:36.47; 23. Voter (S), 1:39.29; 24. Volkernick (MV), 1:39.30; 25. Bliss, R), 1:41.23.
26. Quirrion (SM), 1:42.11; 27. Fenalson (SM), 1:47.44; 28. Ortega (S), 1:48.91; 29. Labrash (MV), 1:49.02; 30. Williams (R), 1:52.27; 31. Clark (Mar), 1:52.75; 32. Hall (R), 1:56.43; 33. Morgan (S), 1:57.19; 34. Nathan (R), 2:00.47; 35. Roy (MV), 2:04.93; 36. Gates (L), 2:05.06; 37. Barry (S), 2:10.05; 38. Turner (S), 2:17.71; 39. Hienzen (MV), 2:30.81; 40. Mitchell (SM), 2:46.80.
Twitter.com/MattyBRadio
MaineSports.Net
User avatar
MattyB
 
Posts: 5492
Joined: Wed Nov 26, 2008 5:54 pm
Location: As far away from you as possible

Re: Results

Postby MattyB » Wed Jan 16, 2019 11:26 pm

BOYS' NORDIC SKIING
Jan. 16, 2019

WMC 5k skate: Gray-NG, Cape Elizabeth, Freeport, Waynflete, York at Falmouth
1. Livingood, E. (Fal.) 13:46; 2. DiNinno (C) 14:03; 3. Livingood, N. (Fal.) 14:20; 4. Horne (Fre.) 14:51; 5. Giddens (Fre.) 14:54; 6. Werner (W) 14:57; 7. Boyd (Fal.) 15:07; 8. Rooks (Fal.) 15:18; 9. Goodbody (Fal.) 15:22; 10. Mitchell (Fal.) 15:22; 11. Hunter (Fre.) 15:37; 12. Robinson, S. (Fre.) 15:41; 13. Dorsey (Fre.) 15:56; 14. Sutherland (G) 15:58; 15. Dye (Fal.) 16:02; 16. Geci (Fal.) 16:24; 17. Robinson, T. (Fre.) 16:27; 18. Maines (G) 16:30; 19. Hight (Fre.) 16:33; 20. Gray (Fal.) 16:35; 21. Rouhana (Fal.) 16:59; 22. Rooks (Fal.) 17:10; 23. Battle (B) 17:14; 24. Bolduc (G) 17:14; 25. Morse (Fal.) 17:14; 26. Steverlinck (Fre.) 17:30; 27. Fessler (G) 17:39; 28. Schair-Rigolet (W) 17:51; 29. Wilby (B) 18:06; 30. Zuckerman (Fal.) 18:32; 31. Piltch (Fal.) 19:23; 32. Retherford (Fal.) 19:26; 33. Wagg (W) 19:49; 34. Pausman (Fal.) 20:07; 35. Southall (Fre.) 20:14; 36. Powers (W) 20:16; 37. Tone (W) 20:25; 38. Desilva (Fal.) 20:50; 39. Nussbaum (B) 20:56; 40. Dunnington (Y) 21:02; 41. Sweeney (G) 21:13; 42. Freeman (W) 23:47; 43. Dunnington (Y) 25:19; 44. Malinoski (Y) 27:21
Twitter.com/MattyBRadio
MaineSports.Net
User avatar
MattyB
 
Posts: 5492
Joined: Wed Nov 26, 2008 5:54 pm
Location: As far away from you as possible

Re: Results

Postby MattyB » Wed Jan 16, 2019 11:28 pm

SMAA/WMC giant slalom: Cheverus, Greely, Fryeburg, Lake Region at Gorham
Jan. 16, 2019
1. Juneau (F) 1:04.63; 2. Black (C) 1:06.94; 3. Davis (L)1:08.30; 4. Novia (F) 1:08.54; 5. Vogel (L) 1:10.14; 6. Asherman (Gre.) 1:11.78; 7. Ballard (Gor.) 1:12.49; 8. Munkasci, C. (Gor.) 1:17.11; 9. Winterbott (F) 1:22.95; 10. Cole (L) 1:25.55; 11. Carter (F) 1:27.36; 12. Gustafson (Gre.) 1:29.45; 13. Carver (L) 1:32.29; 14. Burford (F) 1:34.46; 15. Nylin (F) 1:36.35; 16. Munkasci, M. (Gor.) 1:37.00; 17. Traister (Gre.) 1:38.32; 18. Frank (F) 1:38.48; 19. Baxter (Gor.) 1:38.49; 20. Christensen (C) 1:40.98; 21. Gabilondo (F) 1:42.39; 22. Chace (C) 1:47.74; 23. Netland (Gre.) 1:49.97; 24. Duigan (L) 1:54.59.
Twitter.com/MattyBRadio
MaineSports.Net
User avatar
MattyB
 
Posts: 5492
Joined: Wed Nov 26, 2008 5:54 pm
Location: As far away from you as possible

Re: Results

Postby MattyB » Sun Feb 03, 2019 12:19 am

Oxford Sprints nordic ski race photos and results: https://t.co/vfN4Q4yB3Z
Twitter.com/MattyBRadio
MaineSports.Net
User avatar
MattyB
 
Posts: 5492
Joined: Wed Nov 26, 2008 5:54 pm
Location: As far away from you as possible

Re: Results

Postby MattyB » Fri Feb 08, 2019 11:16 pm

SMAA giant slalom championship
BOYS' ALPINE SKIING
Feb. 8, 2019

Windham ns
Scarborough ns
Cheverus 117
Gorham 76
Kennebunk 62
Marshwood 33
Falmouth 14

1. Sean Maguire (M), 1:18.68; 2. AJ Noyes (F/W), 1:20.37; 3. Benjamin Adey (F/W), 1:22.03; 4. Andrew Christie (F/W), 1:23.73; 5. Ben Keller (F/W), 1:23.87; 6. Nick Shapiro (F/W), 1:24.65; 7. Caleb Labbe (F/W), 1:2517; 8. Nicholas Teguis (K), 1:29.25; 9. Jack Flynn (M, 1:29.97; 10. Jacob Doyle (M), 1:3282; 11. Hayden Trufant (K), 1:37.13; 12. Jacob Polchies (G), 1:39.55; 14. Zachary Dubinsky (F/W), 1:40.19; 15. Jacob Leavitt (F/W), 1:41.81; 16. Kai Machamer (M), 1:42.20; 17. Samuel Cousins (G), 1:42.64; 18. Liam Allen (C), 1:42.73; 19. Julian MaMontagne (C), 1:42.87; 20. Daniel Popov (G), 1:43.30; 21. Mason Burke (K), 1:43.67; 22. Brett Clark (K), 1:45.23; 23. Eli Richardson (K), 1:46.45; 24. Benjamin White (W), 1:46.57; 25. Marcos Abell (M), 1:47.91.
26. Abraham Thayer (F/W), 1:48.27; 27. Jack Cunningham (G), 1:48.97; 28. Owen Reetz (K), 1:49.03; 29. Ryan Castonguay (Mass), 1:49.62; 30. Matthew White (M), 1:51.83; 31. James Leavitt (F/W), 1:51.90; 32. Griffin Loranger (G), 1:52.32; 33. Lucas Brown (K), 1:52.94; 34. Hayden Jellison (K), 1:53.85; 35. Kevin McDonnell (K), 1:53.86; 36. Jacob Sansoucie (M), 1:55.05; 37. Aubrey Denico (BE), 1:56.16; 38. Dylan Roche (K), 1:57.21; 39. Aidan Fedrizzi (C), 1:58.05; 40. Zachary Glidden (M), 1:58.31; 41. Reilly Holder (K), 1:59.54; 42. Owen Flibbert (W), 2:00.08; 43. Gibson Scott (F/W), 2:00.71; 44. Tucker Davis (M), 2:01.23; 45. Colby White (C), 2:01.37; 46. Nolan McCullough (G), 2:06.12; 47. Tim Burgess (K), 2:08.26; 48. Jackson Williams (C), 2:10.13; 49. Nick Burgess (K), 2:10.68; 50. Evan Verrill (G), 2:12.11.

51. Jaron Durkee (K), 2:17.18; 52. Nathan Emmons (K), 2:19.88; 53. Declan Danzig (C), 2:25.09; 54. Malachi Wilson (G), 2:46.74; 55. Liam Bulger (C), 2:51.53.
Twitter.com/MattyBRadio
MaineSports.Net
User avatar
MattyB
 
Posts: 5492
Joined: Wed Nov 26, 2008 5:54 pm
Location: As far away from you as possible

Re: Results

Postby MattyB » Fri Feb 08, 2019 11:18 pm

SMAA slalom championship
GIRLS' ALPINE SKIING
Feb. 8, 2019
Scarborough ns
Gorham 81
Windham 80
Cheverus 79
Kennebunk 45
Falmouth 44
Marshwood 30

1. Annesley Black (C), 1:56.76; 2. Katie Mundell (M), 2:10.93; 3. Sarah Hare (W), 2:17.11; 4 Isabel Fontaine (K), 2:17.23; 5. Estelle Ballard (G), 2:19.00; 6. Mattie Orendorf (K), 2:20.81; 7. Ella Manero (M), 2:21.38; 8. Alexandra Dowling (F/W), 2:23.36; 9. Olivia deWolf (F/W), 2:23.61; 10. Serafina Melino (M), 2:25.88; 11. Virginia Sullivan (M), 2:29.16; 12. Claire Munkacsi (G), 2:29.48; 13. Alexa Dargie (F/W), 2:30.89; 14. Ella Holland (F/W), 2:33.69; 15. Lucy Holland (F/W), 2:35.86; 16. Brooke Flynn (M), 2:36.22; 17. Linnea Sullivan (K), 2:43.79; 18. Margaret Yemma (K), 2:44.09; 19. Julia Harnum (C), 2:48.11; 20. Halle Kimball (K), 2:48.17; 21. Naomi Debrosse (W), 2:49.10; 22. Isabel Martin (M), 2:53.03; 23. Margaret Munkacsi (G), 2:54.05; 24. Reid Johnson (M), 2:54.67; 25. Jennifer Christens (C), 3:00.40. 26. Cordelia Inman (W), 3:03.05; 27. Emma Pelletier (K), 3:04.40; 28. Macey White (M), 3:12.63; 29. Willa Dowling (K), 3:26.25; 30. Avery Rolfe (W), 3:27.74; 31. Catherine Campbell (K), 3:28.25; 32. Riley Gardner (W), 3:31.35; 33. Ruby Albers (M), 3:34.69; 34. Francessaca Chase (C), 3:37.31; 35. Kate Sullivan (K), 3:37.49; 36. Libby Shea (K), 4:03.69; 37. Lauren DeLuca (W), 4:03.69; 38. Madelynn McGary (W), 4:09.28.
Twitter.com/MattyBRadio
MaineSports.Net
User avatar
MattyB
 
Posts: 5492
Joined: Wed Nov 26, 2008 5:54 pm
Location: As far away from you as possible

Re: Results

Postby MattyB » Fri Feb 15, 2019 12:16 am

Mt. Blue girls first, Edward Little second after first day of Class A Alpine ski championships: https://t.co/BFfWcoaHcY
Twitter.com/MattyBRadio
MaineSports.Net
User avatar
MattyB
 
Posts: 5492
Joined: Wed Nov 26, 2008 5:54 pm
Location: As far away from you as possible

Re: Results

Postby MattyB » Sat Feb 16, 2019 2:07 am

Edward Little girls win Class A Alpine skiing championship: https://t.co/VsqlIyeojz
Twitter.com/MattyBRadio
MaineSports.Net
User avatar
MattyB
 
Posts: 5492
Joined: Wed Nov 26, 2008 5:54 pm
Location: As far away from you as possible

Re: Results

Postby MattyB » Tue Feb 19, 2019 2:06 am

Twitter.com/MattyBRadio
MaineSports.Net
User avatar
MattyB
 
Posts: 5492
Joined: Wed Nov 26, 2008 5:54 pm
Location: As far away from you as possible

Next

Return to Skiing: Maine High School & Amateur

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests